zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Karlovarští symfonikové zahrají hororovou symfonii

Dirigent Jan Kučera

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Karlovarský symfonický orchestr chystá na tento rok několik netradičních akcí, kterými chce oslovit především mladé diváky. Jednou z nich je i unikátní projekt Nosferatu – Symfonie za šera, který propojuje hudební a filmové umění. Premiéru tohoto představení můžou diváci navštívit 11. května v Karlovarském městském divadle.

Pro tuto multižánrovou syntézu si Karlovarský symfonický orchestr zvolil německý expresionistický film Upír Nosferatu z roku 1922, který je adaptací Stokerova románu Dracula. Režisér filmu, Friedrich Wilhelm Murnau, přitom zpracoval tuto tematiku tak mistrně, že snímek bývá dodnes označován za nejvýznamnější horor v dějinách kinematografie. KSO chce tímto projektem odkázat na původní provádění němých filmů, které byly promítány za doprovodu živé hudby. Diváci si tak budou moci vychutnat film, který byl například ve Švédsku až do roku 1972 zakázán kvůli přílišné strašidelnosti, v autentičtější podobě, než by se mohlo na první pohled zdát.

„K realizaci projektu Nosferatu – Symfonie za šera přistupuji jako k velké výzvě pro celý orchestr“, říká ředitel KSO, Šimon Kaňka. Koncept projektu vznikal jako reakce na potřebu orchestru obměnit a zmodernizovat svůj program, od čehož si vedení KSO slibuje především větší přístupnost mladým divákům. Příprava a realizace projektu přitom probíhala ve spolupráci s katedrou Hudebního manažerství HF JAMU v Brně, hudební nastudování díla bylo svěřeno významnému dirigentu nastupující generace Janu Kučerovi. „V dnešní době pokládám za naprosto klíčové přibližovat klasickou hudbu i mladým, kteří často nemají ke kultuře vybudován správný vztah. Projektem Nosferatu chceme dokázat, že i symfonický koncert může být zábavnou akcí, když je proveden neotřelým a neformálním způsobem“, dodává Šimon Kaňka.

Přípravy na projekt přitom trvají již téměř rok – tak dlouho totiž trvá složení celé nové symfonie, která kromě tradičních zvukových možností orchestru bohatě využívá i elektronické zvuky. Náročný úkol zkomponovat toto dílo připadl karlovarskému skladateli Karlu Šimandlovi, který se ho zhostil s velkou kreativitou. „Celou symfonii jsem se snažil přizpůsobit atmosféře filmu. Rozčlenil jsem ji do deseti částí, které vycházejí ze starých barokních forem – posluchač tak může rozeznat například preludium, kánon, passacaglii, sarabandu nebo gigue. Hudební obsah díla je však silně modernistický“, říká autor, který pro elektronickou složku hudby neváhal použít mimo jiné i vrčení nápojového automatu.

Karlovarský symfonický orchestr uvede 11. května představení Nosferatu – Symfonie za šera hned dvakrát, v 17.00 a v 19.30 hod.

11.4.2012 17:04:48 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

další články...