zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Tipy vážné hudby 41. týden

Z dokumentárního filmu Muž za maskou

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Koncert z Pražské konzervatoře
V jedné učebnici instrumentace stojí, že na housle se dá zahrát všechno. Skladatelé se poučky drží a stále zvyšují své nároky na houslisty. Škola, jako je Pražská konzervatoř, musí držet krok a vychovávat stále obratnější hráče. Co platí pro housle, platí i pro violu, violoncello a kontrabas. Smyčce jsou základem všech orchestrů od nejmenších po největší.
Prvním profesorem houslí byl na Konzervatoři Bedřich Vilém Pixis. Učil kolektivně, měl ve třídě třeba deset houslistů, a učila se hra v orchestru. Konzervatoř měla svůj orchestr už od 4. roku své existence. Ale brzy se objevily talenty, které potřebovaly individuální přístup. Třeba Josef Slavík, pro něhož psali skladby Chopin i Schubert, a Ferdinand Laub. Z žáků se často stávali profesoři, což byl případ legendárního Antonína Benewitze. Z jeho třídy vzešel Ondříček a Ševčík, který vnesl do výuky požadavek detailu, technické brilance. Fenoménem bylo Smetanovo kvarteto s Josefem Sukem v sekundu a Oskarem Nedbalem u violy. Od té doby se staly Čechy kvartetní velmocí.

Ostatní nástroje byly trochu ve stínu houslí, ale třeba violista Ladislav Černý nebo violoncellista Hanuš Wihan, to jsou osobnosti, o nichž se dodnes vyprávějí obdivné historky. Kontrabas je pak spojen s panem Františkem Poštou, který byl prvním kontrabasistou České filharmonie plných 40 let a který neváhal kontrabas povýšit i na sólový nástroj.
Vysílání: 12.10., 23.25 hod., ČT2; Opakování: 15.10., ČT2.

Edward Elgar: Muž za maskou
Porota 47. Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha ocenila pořad těmito slovy: "Nabyli jsme všichni dojmu, že je to překrásně zpracovaný film k tématu, v němž se znovu prozkoumává pověst velkého skladatele a vzorově se využívá archivního materiálu, který se týká samotného hudebního tvůrce. Stále žijí pamětníci, kteří vyprávějí o něm příběhy a dochovaly se dopisy, které pravdivě odhalují muže za maskou anglické zdrženlivosti. Tento lidský portrét je rovněž nahlédnutím do skladatelovy tvorby."
Vysílání: 15.10., 21.00 hod., ČT2.

Evropský koncert 2011
Tradiční prvomájový Evropský koncert slavné Berlínské filharmonie se letos konal v Teatro Real ve španělském Madridu pod taktovkou šéfdirigenta Sira Simona Rattla. Tento charismatický dirigent provedl společně s vynikajícím flamenkovým kytaristou Canizaresem krásný koncert Joaquína Rodriga pro kytaru a orchestr Concerto de Aranjuez, pak následovala skladba dalšího španělského skladatele Emmanuela Chabriera Espaňa a celý koncert završila nádherná druhá symfonie e moll ruského skladatele Sergeje Rachmaninova. Koncert přinesl jako vždy mimořádný umělecký zážitek, o který se s vámi nyní chceme podělit.
Vysílání: 16.10., 01.15 hod., ČT2.

10.10.2011 16:10:14 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...

HUDBA

HDK uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska

Zlatovláska (Hudební divadlo Karlín)

Hudební divadlo Karlín uvádí muzikálovou pohádku Zlatovláska režii v Filipa Renče. Na jevišti Malé scény HDK z celý článek

další články...