zvláštní poděkování
Quantcom.cz

The Best Of Czech Classics

The Best Of Czech Classics

autor: archiv   

zvětšit obrázek

To nejlepší z české klasiky – název výběrového vydání smyčcových kvartet českých skladatelů plně odpovídá záměru vydavatelství Supraphon uvést hlavně na zahraniční trh komorní díla, která téměř od svého vzniku, i ve světovém měřítku stále reprezentují naše nejhodnotnější skladby tohoto oboru. Jde sice o reprízovaná vydání nahrávek jednotlivých skladeb, tím spíše však mohou zároveň představit i nejlepší interpretační výkony českých umělců. Smetana, Dvořák, Janáček, Suk, Novák v podání Smetanova, Panochova a Škampova kvarteta jsou totiž hudební lahůdky i pro velmi náročné posluchače. Navíc jde o nahrávky, které jmenované komorní soubory uskutečnily ve svých významných interpretačních obdobích a po postupné detailní a zřejmě i letité práci na všech technických a výrazových nuancích všech skladeb i jejich jednotlivých částí. I nejlepší zahraniční smyčcové kvartety, které mají ve svém repertoáru jeden nebo oba Smetanovy kvartety, zatím nepřekonaly úroveň jejich interpretace ve srovnání s úrovní podání našeho Smetanova kvarteta mimo jiné také proto, že nejsou natolik úzce spjaty s živou tradicí české smetanovské a posmetanovské hudby. Dvořákova komorní díla již sice natolik nevycházejí z výhradně českého a slovanského uměleckého a duchovního prostředí, málokteré zahraniční kvarteto však dovede vystihnout jejich citovost, hluboké duchovno a „slovanskou“ měkkost či jemnou podmanivost a s ní i skladatelovu schopnost téměř okamžitě navázat bezprostřední kontakt s posluchačem. Janáčkovy oba kvartety jsou natolik osobité, že cizím umělcům se sotva poštěstí plně vystihnout smysl a záměr jeho tvůrčí a myšlenkové koncepce a stejně tak lokální krajové milieu, které ho v jeho hudebním výrazu tolik charakterizovalo. Novák a Suk jsou rovněž natolik specifické osobnosti a navíc poměrně méně známé, že interpretovat adekvátně jejich díla bývá nepříliš snadnou záležitostí i pro naše umělce. Záměr Supraphonu vydat uvedené nahrávky kvartet, soudě podle pouze anglického průvodního textu, především pro zahraniční zájemce, můžeme tedy mimo jiné považovat i za jakýsi impulz pro zahraniční posluchače, směřující je k poznání autentické české interpretace těchto vynikajících skladeb a do jisté míry i za určité vodítko k jejich studiu a interpretačnímu pojetí pro zahraniční smyčcová kvarteta.

Po technické stránce se však nahrávky nevyhnuly určitým problémům, které souvisejí s jejich výsledným zvukovým vyzněním. I když i nejmodernější nahrávací technika, třeba sotva znatelně, přece jen zkresluje barvu zvuku jednotlivých nástrojů. Zejména u nahrávky Smetanových kvartet je patrná skutečnost, že jejich snímek, zrealizovaný téměř před půl stoletím, měl k dispozici techniku, odpovídající tehdejší úrovni.

SUPRAPHON SU 4003-2
THE BEST OF CZECH CLASSICS. String Quartets.
CD 1: Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll, „Z mého života“, Smyčcový kvartet č. 2 d moll (Smetanovo kvarteto), Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 10 Es dur, op. 51 „Slovanský“ (Panochovo kvarteto).
Nahráno v pražském studiu Domovina 19.–22. 3. 1962 (1–4), 12.–15. 3. 1962 (5–8) a ve studiu Pražského filharmonického sboru 9.–4. 6. 1985 (9–12), hudební režie Miroslav Kuba (1–8), Jaroslav Rybář (9–12), zvuková režie Jiří Otčenášek (1–8), Martin Kusák (9–12).
CD 2: Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 12 F dur, op. 96 „Americký“, Smyčcový kvartet č. 13 G dur, op. 106, Josef Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“, op. 35a (Panochovo kvarteto).
Nahráno ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze 6.–8. 11. 1982 (1–4), ve studiu Pražského filharmonického sboru 5.–8. 11. 1984 (5–8) a v pražském studiu Domovina 8. 4. 2006 (9), hudební režie Jaroslav Rybář, zvuková režie Václav Zamazal (1–4), Martin Kusák (5–9).
CD 3: Vítězslav Novák: Smyčcový kvartet č. 2 D dur, op. 35 (Smetanovo kvarteto), Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1, „Kreutzerova sonáta“, Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ (Škampovo kvarteto).
Nahráno ve studiu Československého rozhlasu v Praze 27.–28. 6. 1973 (1–2) a ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze v únoru a březnu 2001 (3–10), hudební režie Bohumil Čipera (1–2), Jaroslav Rybář (3–10), zvuková režie Tomáš Zikmund (1–2), Erich Kunze (3–10).
Celkový čas 219:16 (z toho CD 1 77:26, CD 2 70:19, CD3 71:31)
Zdroj Hudební rozhledy 05/2010 - Oldřich Pulkert

17.5.2010 22:05:11 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - CD boxy

Jan Šikl vydává kompilaci scénické hudby

Přebal alba

Skladatel, aranžér a multiinstrumentalista Jan Šikl vydává dvě alba, na kterých zkompiloval výběr ze své dosav ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

HUDBA

Anna K. představila svoje Údolím včel

Anna K. ve Fóru Karlín

Dlouholetá populární stálice na české hudební scéně, zpěvačka Anna K., po šesti letech opět vystoupila a to 25 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...