zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kittin & The Hacker na Flédě

Kittin & The Hacker

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Kittin & The Hacker vystoupí ve společné české premiéře 20. května na Flédě. Zásadní tvůrčí tandem undergroundové taneční scény posledních dekád představí v Brně dlouho očekávané „Third Album“. Autoři legendárních hitovek Frank Sinatra, 1000 Dreams nebo 1982 uvedou v Brně speciálním live-hybrid set, který zahrnuje živé nástroje. Jako support vystoupí čerstvé brněnské projekty Servicebot, Cicciolina e Giuliano a bratislavská stálice Peal. Vstupenky za 490 korun jsou v předprodeji v sítích Goout a Smsticket.

Nezaměnitelní producenti temného francouzského elektra Kittin & The Hacker vystoupí vůbec poprvé v Česku. Jejich show na Flédě uvede skladby z dlouho očekávaného „Third Album.“ Jde o první řadovou nahrávkou od LP Two z roku 2009. „Tentokrát jsme se nemohli vyhnout otázkám, kým jsme dnes, co chceme říct po třech dekádách na scéně, v tomto novém světě,“ přibližuje Kittin vznik třetí řadové nahrávky pro Metal Magazine a dodává: „Rozhodně jsme se zaměřili na to, co umíme nejlépe, v čem jsme dobří. Přesto došlo na experimenty, které nás pořád baví.“ Slova Kittin potvrzují už první minuty čerstvé nahrávky. Rukopis dua je na desce jasně rozpoznatelný, osvěžují ho ale nové postupy. Tracky jako Ostbanhof nebo Purist se směle řadí mezi nejlepší singly jejich kariéry.

Zpěvačka a producentka Caroline Hervé (Kittin) se potkala s producentem a DJem Michelem Amatem (The Hacker) v rodném Grenoblu na přelomu milénia. Navzdory tomu, že každý z tvůrců následně pokračoval v úspěšné sólové kariéře, stali se pro sebe navzájem zásadními hudebními partnery. V počátcích je spojoval zájem o kapely nové vlny jako Kraftwerk, Depeche Mode nebo New Order. Přitom ale oba pokukovali po živelné domácí i zámořské rave komunitě. Průsečíkem těchto zájmů se stal electroclash, žánr, s nímž je nejvíce spojována zejména jejich premiérová nahrávka s lakonickým názvem First Album (2001). I díky ní se Kittin s Hackerem stali jeho formujícími osobnostmi. Nahrávka dvojici vynesla zájem laické i odborné veřejnosti, a to včetně účasti v žebříčcích TOP 100 alb nultých let Fact magazínu nebo Resident Advisoru.

Druhé řadové album Two (2009) znamenalo pro Kittin a Hackera důležité vykročení ze žánrové škatulky. Na nahrávce jsou cítit vlivy devadesátkového techna, housu, EBM ale i disca. Podobným směrem se ubírá i aktuální třetí nahrávka, kde se jednotlivé žánrové vlivy míchají v pestrý a výrazný elektronický koktejl. Střídají se i jazyky, když kromě angličtiny a francouzštiny zazní také ruština ve skladbě Soyuz. Tvorba obou hudebníků vycházela během let na více než dvou desítkách vydavatelství včetně Different, Infiné, Return to Disorder, International Deejay Gigolo, Minimal Wave, Dark Entries nebo NovaMute. Každý z autorů zároveň následně založil svůj vlastní label. V případě Harvé jde o Nobody's Bizzness, Hacker zase stojí za vydavatelství Zone.

V sólové kariéře má Harvé na kontě čtyři oceňovaná sólová alba, to poslední z roku 2018 nese název Cosmos. Jako žena-DJka musela v prvních letech kariéry bojovat o své místo v převážně mužském prostředí. Dnes je respektovaná po celém světě. Kromě Hackera spolupracuje třeba také s Golden Boyem nebo Felixem Da Housecatem. I Amato vydal jako The Hacker čtyři sólo alba. Prvotina Mélodies En Sous-Sol vyšla koncem 90. let, následovala průlomová deska Reves Mecaniques (2004), poté Love/Kraft (2014) a nakonec zatím poslední Le Théâtre Des Opérations (2017). Uznávaný producent spolupracoval s interprety jako Gesaffelstein, DJ Hell nebo Dave Gahan z Depeche Mode. Kromě toho oběma umělcům vyšlo několik desítek singlů, remixů, mixtapů a EP. Harvé s Amatem jsou pravidelnými hosty klubů jako je Berghain nebo festivalů Melt, Dekmantel, Nuits Sonores, či Tauron Nowa Muzyka. V Brně spolu s nimi vystoupí bratislavský DJ Peal nebo nové projekty brněnských stálic Servicebot (Kadaver) a Cicciolina e Giuliano (Hnát+Plast).

9.5.2022 17:05:07 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 21 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Macbeth (LSS 2022)

Články v rubrice - Koncerty

I Hear Sirens poprvé zlákají fanoušky post-rocku v Praze

I Hear Sirens

I Hear Sirens, kultovní post-rocková formace z amerického Utahu, odehraje v rámci evropského turné poprvé konc ...celý článekČasopis 21 - sekce

DIVADLO

Novým ředitelem MdZ bude Josef Morávek

Městské divadlo Zlín

Městské divadlo Zlín bude mít po dvanácti letech nového ředitele. Stane se jím Josef Morávek, který se v posle celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Věra Čáslavská v Národním muzeu

Z výstavy Věra Čáslavská

Národní muzeum otevřelo výstavu s názvem Věra Čáslavská, která přibližuje život i sportovní kariéru této nezap celý článek

další články...