zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hana Hegerová – 90 let

Hana Hegerová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hana Hegerová očima Fera Feniče
Portrét zpěvačky, herečky a nekorunované královny českého šansonu, jejíž nedožité 90. narozeniny si dnes připomínáme (1994). Režie F. Fenič. Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, se zcela vymykala z řad představitelek české populární hudby – díky jedinečnému hlasu a hereckému talentu, jenž umocňoval její procítěný projev, se z ní stala hvězda šansonu světového formátu. Štěstí měla i na své spolupracovníky z řad textařů a skladatelů – řada osudových setkání stála za zrodem nadčasových písní. Zpívala v pařížské Olympii i jiných evropských scénách, je nositelkou řádu Francouzské republiky Rytíř umění a literatury. Její přirozený herecký talent našel uplatnění i na filmovém plátně. Portrét natočený významným dokumentaristou uvádíme u příležitosti 90. výročí narození ženy s nezapomenutelnou duší otevřenou všem posluchačům, která nás letos na jaře opustila.
Vysílání: 20.10., 18.00 hod., ČT2

Hana Hegerová
Životní ohlížení světově proslulé představitelky českého šansonu s podmanivým hlasem a neobyčejnou sílou citového projevu, která by se dnes dožila 90 let (2006). Režie J. Mudra. Umělecká kariéra Hany Hegerové, rodačky z Bratislavy, začala v roce 1953, kdy se po absolvování odborného divadelního kurzu stala členkou souboru Divadla Petra Jilemnického v Žilině. Krátce nato ji pro široké publikum objevil Jiří Krejčík, který mladé herečce nabídl hlavní roli ve snímku Frona. Jako zpěvačka se představila poprvé až roku 1957 díky angažmá v bratislavské Tatra Revue. Skutečnou popularitu jí však zajistilo vystupování na populárních pražských hudebních scénách – v Rokoku a v Semaforu. Tehdy se začala z Hany Hegerové stávat šansonová zpěvačka světového formátu, která zpívala v hned několika jazycích a absolvovala řadu zahraničních vystoupení. V roce 1967 korunovala svou dosavadní kariéru nečekaným úspěchem v pařížské Olympii. Přijala nabídku na angažmá, avšak sny o závratné kariéře uzavřela okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. V době normalizace, která hudební tvorbě mimo hlavní proud příliš nepřála, zůstávala věrná svému instinktu a vkusu. Od kompromisů ji uchránili rovněž výteční spolupracovníci – textaři Pavel Kopta a Michal Horáček či hudební skladatel Petr Hapka. Poutavé a fascinující písňové texty nejen zpívala, ale obohacovala rovněž o nenapodobitelný prožitek. Až do ukončení kariéry roku 2011 vystupovala před beznadějně vyprodanými hledišti a oslovovala svým stále doplňovaným repertoárem již třetí generaci posluchačů. Za svůj umělecký a kulturní přínos byla oceněna z rukou Václava Havla Medailí Za zásluhy, je držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury a Řádu Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Dokumentární portrét uvádíme k nedožitým 90. narozeninám výjimečné umělkyně, jejíž oduševnělá a nadčasová tvorba s námi nadále zůstává a může oslovovat i strhávat další a další generace posluchačů.
Vysílání: 20.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 24.10., ČT art

Hana Hegerová – recitál
Koncert nekorunované královny československého šansonu, jejíž nedožité 90. narozeniny jsme si tento týden připomněli (1990). Spoluúčinkují: M. Dvořák – klavír, Z. Fišer – kytara a K. Vejvoda – kontrabas. Kamera M. Kubala. Režie A. Rezek. Hana Hegerová (*20. 10. 1931 – †23. 3. 2021), rozená Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková, byla významná slovenská zpěvačka a herečka, nekorunovaná královna českého a slovenského šansonu. Zahraniční kritici ji nazývali velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy, nebo také šansoniérkou se slovanskou duší. Prosadila se především jako zpěvačka šansonů, která neměla v bývalém Československu žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích. Dne 12. srpna 2011 ohlásila konec své koncertní kariéry. Od prezidenta Václava Havla obdržela medaili Za zásluhy. Byla držitelkou rytířské hvězdy francouzského Řádu umění a literatury, dne 28. října 2014 jí český prezident udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
V recitálu Hany Hegerové, který se konal 28. února 1990 v bývalém Divadle Jiřího Wolkera, uslyšíte mj. písně Barová lavice, Blues o stabilitě, Barbara song, Lásko má, Já ráda vzpomínám, Čerešně, Cikánská romance a Jak bolí léto.
Vysílání: 24.10., 23.30 hod., ČT art

11.10.2021 11:10:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 12. týden

Richard Müller: čierna labuť, biela vrana

Hej mistře basů
Velkolepý koncert v pražské Lucerně k poctě legendárního kapelníka, skladatele, zpěváka a p ...celý článek


Ceny Anděl Coca-Cola 2023

Honza Dědek a Ivana „Fancy“ Kulhánková

Ceny Anděl Coca-Cola 2023
Jména nových držitelů celkem 16 andělských sošek budou oznámena během slavnostníh ...celý článek


Slavná rocková opera Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar
Slavná rocková opera A. L. Webbera. Americký film (1973). V hlavních rolích: T. Neel ...celý článek



Časopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Zhanna Kadyrova: UNEXPECTED

Pohled do instalace výstavy (Foto: Ondřej Polák)

24. února 2022 se pro všechny Ukrajince změnil svět. Zemi pustoší válka, z Ukrajinců se stali uprchlíci ve vla celý článek

další články...