zvláštní poděkování
Volný.cz

KOOP poprvé naživo v Praze

KOOP

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V Paláci Akropolis 29. září 2020 od 19:30 hod v Praze poprvé naživo zazní skladby legendární švédské skupiny KOOP. A to není Apríl.
Polovina KOOP – skladatel Oscar Simonsson přiveze do Prahy novou sestavu Koop Oscar Orchestra (KOO), se kterou zahraje původní skladby, ale i nové album, které vychází v lednu 2020. Koop mají za sebou nespočet hitů a tři kultovní alba (Sons of Koop, Waltz for Koop a Koop Island), která se dnes řadí ke klasice fúze elektroniky a jazzu. V roce 2009, kdy byli Koop na vrcholu, se ale švédské duo rozešlo. Téměř o jednu dekádu později Oscar Simonsson postavil novou kapelu, sextet v čele s litevskou zpěvačkou Jazzu, se kterou v lednu také poprvé vystoupí v Praze. Koop vznikli v polovině devadesátých let. Producenti Oscar Simonsson s Magnusem Zingmarkem v projektu spojili svoji lásku k jazzovým klasikům (John Coltrane) s elektronickými či hiphopovými beaty.

Když vydali v roce 1997 debut Sons of Koop, přišla deska do právě startující horečky downtempa a nu-jazzu. O čtyři roky mladší album Waltz for Koop je dnes považováno za klasiku acid jazzu, v hitu Summer Sun tehdy poprvé zazářila Yukimi Nagano dnes známá ze skupiny Little Dragon, zatímco píseň In a Heartbeat pomohla restartovat kariéru americké soulové hvězdy Terryho Calliera. Třetí desku Koop Island z roku 2006 inspiroval swing z třicátých let i karibské rytmy a v jedné písni se zde objevuje také budoucí hvězda Ane Brun. Koop přestali koncertovat o tři roky později a jejich diskografii ukončila kompilace Coup de Grâce (Best of Koop 1997–2007). Paradoxně se ale po svém konci stali populárnější než kdy předtím – mohla za to píseň Koop Island Blues z třetí desky (mj. zazněla v seriálu Perníkový táta (Breaking Bad), 90210 či nespočtu počítačových her). Jako duo se už ale zpátky nevrátili a vypadalo to, že písně Koop z pódií nikdy víc nezazní.
Teprve seznámení s litevskou zpěvačkou Jazzu dalo Oscarovi důvod v hudbě pokračovat a nové písně tak začaly vznikat pro ni

„Hudba je sociální záležitost. Základem je tvořit společně“, říká Simonsson. Jeho Koop Oscar Orchestra je organicky znějící těleso, které dává starým melodiím Koop nový kabát i energii.

10.8.2020 19:08:27 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cikáni jdou do nebe (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Koncerty

Hudební ceny Vinyla oslaví deset let

Martin Kyšperský

Do desátého ročníku vstupují hudební ceny Vinyla, jejichž organizátoři chystají devět koncertních večerů. Něko ...celý článekČasopis 40 - sekce

DIVADLO

2 X MTF Zlatá Praha

Mackie Messer - Žebrácký film Bertolda Brechta

Mackie Messer - Žebrácký film Bertolda Brechta
Film o natáčení první adaptace Brechtovy hudební komedie z p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 39. týden

Stříbrný vítr

O bílé laňce
Pohádka podle F. Hrubína, od jehož narození uplynulo 110 let (1987). Hrají: Š. Joklová, P. Trá celý článek

další články...