zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 4. týden

Thelonious Monk I

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Thelonious Monk I
Strhující koncert génia moderního jazzu. Francouzský záznam. Americký klavírista Thelonious Monk (1917–1982), spoluzakladatel moderního jazzu, byl geniální skladatel a improvizátor. Sbíral čepice, provokoval novináře a hlavně novinářky a miloval svou ženu Nellii. Francouzský záznam koncertu jeho kvarteta z 23. března 1966 v Amiens je poučný zachycením spontánní „choreografie“ Monkovy hudby, která nemá ve světě obdoby. Spolu s ním hrají: Charlie Rouse – tenorsaxofon, Larry Gales – kontrabas a úžasný Ben Riley – bicí.
Vysílání: 23.1., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 24.1., ČT art., 27.1., ČT art

Brian Johnson: Rock na cestě (3/6)
Frontman australské kapely AC/DC osobitým způsobem zpovídá své kolegy z rockové branže. Se Stingem promluví o kapele The Police i jeho sólové dráze. Britský dokumentární cyklus (Premiéra). Zpěvák AC/DC Brian Johnson zpovídá Stinga, dalšího rodáka z Newcastlu, v jeho newyorském bytě. Společně se vydávají do čtvrti Bowery k legendárnímu hudebnímu klubu CBGB, kde Sting se skupinou The Police v roce 1978 poprvé vystoupil ve Spojených státech. Brian a Sting vzpomínají na někdejší Newcastle a hovoří o tom, jak se oba toužili stát úspěšnými hudebníky. Sting rovněž využívá příležitosti k setkání s bývalým spoluhráčem, americkým bubeníkem Stewartem Copelandem. Vzpomínají na punkové začátky skupiny The Police, z nich se počátkem osmdesátých let nakrátko stala nejslavnější skupina světa. Sting a Brian poté míří do noční kavárny v Bowery, kam se skupinou po koncertě v klubu zamířili. Sting prozrazuje tajemství úspěšného vystupování v malých klubech i na obřích stadionech a zmiňuje i své nedávné vystoupení při znovuotevření klubu Bataclan v Paříži, v němž v roce 2015 došlo k hrůznému teroristickému útoku.
Vysílání: 25.1., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 26.1., ČT art., 28.1., ČT art

BACK BEAT (3/13)
Dokumentární výpověď o hudební generaci Merseybeatu prostřednictvím koncertů kapel Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich a Herman´s Hermits (2015). Režie J. Vondrák. Název Merseybeat je odvozen od názvu řeky Mersey, protékající hrabstvím Merseyside, jehož hlavním městem je Liverpool, kde v letech 1961 až 1964 vzniklo velké množství beatových kapel, pro jejichž společný hudební charakter se ujal název Merseybeat. Až po roce 1965 se stal metropolí britské hudby Londýn. Ve stovkách klubů vystupovaly kapely, které se často proslavily v celé Velké Británii. The Beatles, The Searchers či The Hollies dokonce získaly proslulost v celé Evropě či USA. K vůdčím představitelům této britské invaze patřili i kapely Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich a Herman's Hermits, jejichž výpověď o liverpoolském hudebním fenoménu přinášíme prostřednictvím jejich koncertu v německém Freibergu.
Vysílání: 25.1., 23.10 hod., ČT art

14.1.2019 15:01:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 11. týden

Chris Rea v Basileji

Chris Rea v Basileji
Koncert britské kytarové legendy s nezaměnitelným hlasem na multižánrovém festivalu Ba ...celý článek



Časopis 12 - sekce

DIVADLO

Malá mořská víla v Minoru

Malá mořská (Divadlo Minor)

Poslední premiérou sezóny bude v sobotu 9. března 2024 od 18:00 hod v Minoru Malá mořská víla režiséra Jakuba celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Ernest Hemingway

Papá Hemingway: Pravdivý příběh

Papá Hemingway: Pravdivý příběh
Dílo si zaslouží slávu, ale světová sláva může být smrtící. Adrian Sparks j celý článek

další články...