zvláštní poděkování
Volný.cz

Zdenek Merta a Jiří Schmitzer u klavíru

Zdenek Merta

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na večer plný hudby 17. ledna 2019 od 19:00 hod zve Městské divadlo Brno. Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta a nevšedního moderátora - „talkmastera“. Na hudbu pohlíží z méně obvyklých úhlů - například prezentuje různé žánry a jejich přesah do jiných oblastí života. Důležitou roli hraje také improvizace a důvtip, jednoduché výklady jsou často zakončeny překvapivou pointou!

Dalšími hosty jeho večera Zdenek Merta u klavíru
budou Jiří Schmitzer a Esther Mertová. Orchestru MdB pod vedením Daniela Kyzlinka, zpěvem doprovází Sára Milfajtová a Kristýna Daňhelová.
Zdenek Merta o Jiřím Schmitzerovi: „Jiří je svérázný týpek, to jste si asi za ta léta všimli. Jako herce ho známe z rozdílných kreací (zdárný syn v “Marečku podejte mi pero”, přísný správce pivovaru v “Postřižinách”, politický vězeň v “Bumerangu”), jako písničkář je však přísně integrovaný. Vytvořil svůj vlastní styl, možná o tom ani nevěděl. Některé jeho písně jsou opravdu znamenité. On je rocker, o tom žádná. Zároveň je však příliš silnou individualitou, nemyslím, že by byl optimálním parťákem do kapely na zájezdy. Třeba byl dříve družnější - když hrál na basu s bigbítem, to jsme se ještě neznali. Zato jsme se dobře poznali o něco později - on na DAMU a já na konzervatoři jsme byli součástí jednoho společenství a zažili věci, které se nedají zapomenout. Z těch příběhů by se, jak se říká, dal napsat román a já ho taky napíšu.
Tehdy jsem trochu podcenil jeho hereckou budoucnost, obzvláště pro jeho nechuť učit se text a posléze ho říct dvakrát (nebo taky padesátkrát) za sebou stejně. Důležitou součástí herectví je fixace a opakování a Jirka měl tendenci všechno dělat pokaždé jinak. Nějak se s tím však srovnal a dnes je jedním z našich nejvýraznějších filmových herců.
Ale ty písničky, to mě bralo vždycky. Hrával na mejdanech a my, kteří jsme mnohé znali slovo od slova, jsme je vyřvávali s ním. Byly - tedy jsou - chytlavé, ale mají ponor, podobně jako silné songy naší písničkářské extratřídy. Tehdy jsem o tom vůbec nepřemýšlel, jen se mi to prostě zdálo dobrý. Několikrát jsem jej přivedl do hájemství socialistického šoubyznysu, bylo to z obou stran trochu rozpačité, ale někdy i velmi zábavné (například jsme společně vystoupili na Děčínské kotvě i Bratislavské lyře), avšak šlo jen o drobné provokace bez větších ambic.
Pak začal hrát sám, pro své obecenstvo, které si ho rychle našlo. Jeho stylizace do drsného nezávislého chlápka je vcelku pochopitelná, nakonec on takový z velké části je. Nápady a úhly pohledu na svět však s jeho image podle mě příliš nesouvisejí. Jiří je drsný chlapík, ale taky přesvědčivý lyrik nebo srdcervoucí komik, vše v jednotném autorském balení.
Je jedním z nejoriginálnějších lidí, co znám, a že jsem jich potkal hodně.“

Vstupenky zakoupíte na www.mdb.cz.

7.1.2019 12:01:50 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 34 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Koncerty

Music Infinity uvítá Mary Lattimore a Julii Kent

Mary Lattimore (Foto: Rachael Pony)

Dvě osobité ženské instrumentalistky vystoupí 4. září 2019 od 19:30 hod v Paláci Akropolis. Harfistka Mary Lat ...celý článek


The Lumineers vystoupí ve Foru Karlín

The Lumineers

Na Grammy dvakrát nominovaná folk-rocková skupina z amerického Colorada The Lumineers chystá na podzim vydání ...celý článekČasopis 34 - sekce

DIVADLO

Akrobaticko-světelné show Kolaps

Kolaps  (Losers Cirque Company)

Kolaps
Přímý přenos akrobaticko-světelné show českého souboru Losers Cirque Company ze závěru festivalu Let celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

České filmy - Chata na prodej a další

I. Chýlková, D. Vávra (Chata na prodej)

Kdopak by se vlka bál
Byla jednou jedna malá holčička Terezka, která měla ráda maminku, tatínka a pohádku O celý článek

další články...