zvláštní poděkování
Volný.cz

Zdenek Merta a Jiří Schmitzer u klavíru

Zdenek Merta

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Na večer plný hudby 17. ledna 2019 od 19:00 hod zve Městské divadlo Brno. Kdo zná Zdenka Mertu více než jako posluchač ze sedadel divadelních a koncertních sálů, ví, že je tento muž výborným a vtipným společníkem, šarmantním svůdcem nečekaných myšlenek a také pozoruhodným vypravěčem s uměním naslouchat jiným. Kromě toho je velmi dobrým klavíristou a ve svých pořadech autenticky využívá spojení praktického muzikanta a nevšedního moderátora - „talkmastera“. Na hudbu pohlíží z méně obvyklých úhlů - například prezentuje různé žánry a jejich přesah do jiných oblastí života. Důležitou roli hraje také improvizace a důvtip, jednoduché výklady jsou často zakončeny překvapivou pointou!

Dalšími hosty jeho večera Zdenek Merta u klavíru
budou Jiří Schmitzer a Esther Mertová. Orchestru MdB pod vedením Daniela Kyzlinka, zpěvem doprovází Sára Milfajtová a Kristýna Daňhelová.
Zdenek Merta o Jiřím Schmitzerovi: „Jiří je svérázný týpek, to jste si asi za ta léta všimli. Jako herce ho známe z rozdílných kreací (zdárný syn v “Marečku podejte mi pero”, přísný správce pivovaru v “Postřižinách”, politický vězeň v “Bumerangu”), jako písničkář je však přísně integrovaný. Vytvořil svůj vlastní styl, možná o tom ani nevěděl. Některé jeho písně jsou opravdu znamenité. On je rocker, o tom žádná. Zároveň je však příliš silnou individualitou, nemyslím, že by byl optimálním parťákem do kapely na zájezdy. Třeba byl dříve družnější - když hrál na basu s bigbítem, to jsme se ještě neznali. Zato jsme se dobře poznali o něco později - on na DAMU a já na konzervatoři jsme byli součástí jednoho společenství a zažili věci, které se nedají zapomenout. Z těch příběhů by se, jak se říká, dal napsat román a já ho taky napíšu.
Tehdy jsem trochu podcenil jeho hereckou budoucnost, obzvláště pro jeho nechuť učit se text a posléze ho říct dvakrát (nebo taky padesátkrát) za sebou stejně. Důležitou součástí herectví je fixace a opakování a Jirka měl tendenci všechno dělat pokaždé jinak. Nějak se s tím však srovnal a dnes je jedním z našich nejvýraznějších filmových herců.
Ale ty písničky, to mě bralo vždycky. Hrával na mejdanech a my, kteří jsme mnohé znali slovo od slova, jsme je vyřvávali s ním. Byly - tedy jsou - chytlavé, ale mají ponor, podobně jako silné songy naší písničkářské extratřídy. Tehdy jsem o tom vůbec nepřemýšlel, jen se mi to prostě zdálo dobrý. Několikrát jsem jej přivedl do hájemství socialistického šoubyznysu, bylo to z obou stran trochu rozpačité, ale někdy i velmi zábavné (například jsme společně vystoupili na Děčínské kotvě i Bratislavské lyře), avšak šlo jen o drobné provokace bez větších ambic.
Pak začal hrát sám, pro své obecenstvo, které si ho rychle našlo. Jeho stylizace do drsného nezávislého chlápka je vcelku pochopitelná, nakonec on takový z velké části je. Nápady a úhly pohledu na svět však s jeho image podle mě příliš nesouvisejí. Jiří je drsný chlapík, ale taky přesvědčivý lyrik nebo srdcervoucí komik, vše v jednotném autorském balení.
Je jedním z nejoriginálnějších lidí, co znám, a že jsem jich potkal hodně.“

Vstupenky zakoupíte na www.mdb.cz.

7.1.2019 12:01:50 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tanec Praha 2020

Články v rubrice - Koncerty

Nahko zahraje v Praze

Nahko

Hudební šaman Nahko se svou doprovodnou kapelou Medicine For The People za roky svého působení stali kultovní ...celý článek


Harry Styles Live in Manchester

Harry Styles Live in Manchester

Harry Styles Live in Manchester
Populární britský zpěvák a skladatel živě se svou kapelou (Premiéra). Brits ...celý článek


Série eKoncertů v LMB

J.A.R. (Foto: Emil Bratršovský)

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů. Vzhledem k uvolnění protikoronavirových op ...celý článekČasopis 23 - sekce

OPERA/ TANEC

CNSO Studio Live – Chick Corea

Chick Corea

CNSO Studio Live – Chick Corea
Setkání se světoznámým americkým jazzovým pianistou a skladatelem při celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 23. týden

Nádherná Amerika: Velkolepá díla člověka

Národní klenoty II: Terezín – Nepokořené hradby
Miroslav Táborský představuje unikátní pevnostní měst celý článek

další články...