zvláštní poděkování
Volný.cz

Český Mercury Michael Kluch chtěl místo na jevišti stát na ledě

Michael Kluch

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Hvězdou nové muzikálové show Freddie, kterou uvádí Divadlo Radka Brzobohatého je zpěvák Michael Kluch, který je rovněž frontmanem kapely Queenie - cover bandu britských Queen s níž pravidelně jezdí na turné po Evropě. Ani na muzikálové scéně ale nezůstává pozadu. Má za sebou hned několik rolí v předních muzikálech, k nimž ho přivedla spíš jeho zvědavost. „V roce 2013 jsem osobně pociťoval, že potřebuji nějaký progres a tehdy jsem viděl inzerát na konkurz do muzikálu Rent, který se měl nejdřív zpívat anglicky. Tak jsem si říkal, že už mám anglickou výslovnost docela naučenou, navíc jsem pociťoval, že ta role není úplně jednoduchá a konkurence nebude tak vysoká. Tak jsem se přihlásil a vyšlo to. Pak jsem se dostal do muzikálu Touha. Samozřejmě, že už předtím jsem zkoušel nějaké muzikály, ale nedohodli jsme se na podmínkách,“ vysvětloval Michael.

Ještě než se vydal na cestu profesionálního zpěváka, protloukal se různými obory. Po studiu na střední průmyslové škole mířil na MATFYZ, kde chtěl uplatnit talent na matematiku a fyziku, místo toho však šel pracovat do pojišťovny. „Tam mě to moc nebavilo a proto jsem odtamtud záhy zmizel. Přes nějakou tříměsíční zkušenost v realitní kanceláři jsem se pak dostal do banky, kde jsem vydržel čtyři roky na docela pěkné pozici. Pak jsem dělal výběrové řízení na ředitele jedné pobočky a řekl jsem si, že buď půjdu touto cestou, nebo půjdu za tím, co mě baví a co mám rád. Tenkrát jsem to výběrové řízení nevyhrál a týden nato jsem dal v práci výpověď,“ vyprávěl muzikant. V té době už se svou kapelou Queenie slavil jeden úspěch za druhým, k nimž se skupina dostala především obrovskou pílí a samozřejmě také díky nadšení pro tvorbu britské legendy.
Velký hlasový potenciál v sobě Michael Kluch nalezl úplnou náhodou. Do svých patnácti let byl totiž hudbou téměř nepolíben. Ne že by se u něj v rodině hudební složka vůbec nevyskytovala - Michaelův dědeček je bratrancem slavného Miro Žibirky – v té době ale tíhl spíš ke sportu a především lednímu hokeji, kterému se tehdy věnoval vrcholově. „Hrál jsem žákovskou ligu a pak jednoho dne jsme s bráchou dostali CD přehrávač a cédéčka, mezi kterými byl Daniel Landa, The Beatles a mě bavilo si vzít text do ruky a zpívat si s tou hudbou. A pak jsem si jednou koupil Queen a začal jsem si je zpívat. Když jsem se prozpíval do nějaké fáze, tak jsem to nechal zhodnotit mou tehdejší přítelkyní a když mi to požehnala, tak jsem se dál začal pídit po tom, co ti Queeni byli zač a zjistil jsem, že zazpívat Freddiho Mercuryho není vůbec jednoduché,“ řekl Michael.

Než na inzerát našel muzikanty, kteří by s ním sdíleli jeho nadšení, vyzkoušel několik garážových kapel a pokoušel se o vlastní tvorbu. „To byly písničky o panence Barbie a bezdomovcích. Texty jsem psal samozřejmě v češtině,“ zavzpomínal na své začátky. Brzy na to se ale už začala formovat první sestava skupiny Queenie, z níž vydržel pouze Michael a baskytarista Martin Binhack. „Z počátku jsme hráli jen ve třech ve zkušebně různou muziku a samozřejmě i Queen. Tehdy jsme si položili otázku, jestli z těch coverů, protože jsme vlastní tvorbu neměli, budeme hrát cokoliv, co nás baví, abychom se muzikantsky poznali a nebo budeme hrát pouze Queeny, ale seriózně. A tak jsme se do toho před třinácti lety pustili,“ vyprávěl Kluch a dodal, že první koncert se uskutečnil na školním plese v kulturním domě Ládví, kde hrál kromě nich také František Nedvěd mladší.
Od té doby procestoval s kapelou téměř celou Evropu a získal dokonce angažmá u německé „konkurenční“ skupiny Queen 2, která teď kvůli velkému vytížení Queenie téměř nefunguje. A z důvodu nedostatku odpočinku zažil Michael nedávno i lehčí komplikace s hlasivkami, které si vyžádaly odbornou péči a především klid.
„V průběhu podzimu jsem byl na foniatrii, ne že by ten hlas byl unavený, ale měl jsem pocit, že v některých polohách funguje jinak. Zjistil jsem, že je to jen klid, který mi chyběl, protože jsme hráli každý druhý den,“ přiznal muzikálový rocker.

V té době se také uchýlil na dovolenou na Zanzibar, kde spojil příjemné s užitečným. Vydal se totiž po stopách svého hudebního vzoru, který se právě na tomto východoafrickém ostrově narodil.
„Je zajímavé, že někdo takový může vzejít z takového prostředí. Lidi tam žijí v chatrčích postavených z hlíny a všude je nepořádek. Po jeho stopách jsem šel ale i v Londýně, protože mě zajímalo, kde bydlel a nahrával ve studiu. Jistou dobu mě jeho život velmi zajímal, protože jsem se potřeboval s tou rolí sžít,“ řekl zpěvák.
Jako velký fanoušek Queen také nemohl vynechat jejich dva koncerty, jež se odehrály u nás v čele s novým zpěvákem Adamem Lambertem. „Na tom prvním jsme dokonce hráli s kapelou. Dohráli Queeni a pak hráli Queenie, ale samozřejmě na jiném jevišti.
Otevírali se tam nové prostory pro VIP hosty. Bylo to na jednu stranu absurdní, ale na druhou stranu to byl úspěch,“
poznamenal Kluch a dodal: „Můj názor na Adama Lamberta je takový, že na youtube se mi upřímně nelíbí, ale naživo je to skvělý zpěvák a navíc za tu dobu na své pozici dost vyrostl a strašně mu to sedí. Je úžasné se na něj dívat, poslouchat ho. Je to zpěvák, který má velmi specifickou polohu hlasu a je to asi to nejlepší, co Queen mohli najít. A také je svůj, prošel americkou školou a technikou, má své kudrliny a ty jsou diametrálně odlišné od toho, jak zpíval Freddie Mercury. Rozsahově jsou však na tom podobně. Oni ale ani nehledali zpěváka, který by se připodobnil Freddimu.“
A kam by se chtěl Michael dál ubírat? „Někdy v roce 2014 jsem řekl, že skládám vlastní hudbu a také jsem dodal, že uvidíme, co bude za rok. Teď už je to čtvrtý rok a stále se to dál nevyvíjí v tomto směru. Já to ale vnímám tak, že dělám věci, které mě baví a zatím to necítím tak, že bych chtěl začít pracovat na něčem autorském, protože naopak, co se děje kolem Queenie mě neustále utvrzuje v tom, že naše rezervy zdaleka nejsou vyčerpány a že bychom se mohli dostat ještě hodně daleko. Se svou autorskou tvorbou bych navíc nejspíš necestoval tolik jako s Queenie,“ dodal.

Termíny + vstupenky na muzikálovou show Freddie na www.divadlorb.cz.

23.4.2018 11:04:01 Redakce | rubrika - Rozhovory

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Andělé v Americe (MDP)

Články v rubrice - Rozhovory

Jakub Lejsek: Zvučit koncerty Heleny Vondráčkové je pro mě srdcová záležitost…

Jakub Lejsek

Při tiskové konferenci s Helenou Vondráčkovou v Tančícím domě jsme si všimli nenápadného vysokého mladíka, kte ...celý článekČasopis 03 - sekce

LITERATURA/ UM?NÍ

Národní galerie v Praze v roce 2019

Staří mistři ve Veletržním paláci

Pražská Národní galerie otevře v tomto roce dvě nové dlouhodobé expozice. Ve Schwarzenberském paláci se objeví celý článek

další články...