zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 4. týden

Mumford&Sons

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Mumford&Sons: koncert v Red Rocks
Absolutní radost z hudby v koncertním chrámu! Populární Mumfordi hrají v přírodním amfiteátru v Coloradu. Mumford & Sons dělají pozitivní hudbu. Strašně nakažlivou, živočišnou, hranou od srdce. Zkrátka, věříte jim každý tón, každé gesto! Při sledování jejich vystoupení v Red Rocks Amfiteátru si starší ročníky možná řeknou: "Parádní atmosféra, jako kdysi v Lochotíně" a ti mladší patrně: "No konečně vysílají nějaký koncert Mumfordů". Oba tábory mají pravdu. Původ kapely byste možná tipovali někam do západní Virginie. Ale jsou ze západního Londýna. Existují osm let. Hned první rokem existence si je vybrali dramaturgové festivalu v Glastonbury. Už debutové album (Sigh No More – 2009) dosáhlo na BRIT Awards, druhá deska Babel se stala nejrychleji prodávanou za rok 2012 na ostrovech a v USA získala cenu Grammy. Je s podivem, že na dlouhou dobu byli tihle sympatičtí Britové v naší kotlině na okraji zájmu rádií a televizí. Snad proto, že hrají folkrock či folk nebo bluegrass. Tak proč je vysílat mimo specializované stanice? Mumford & Sons relativizovali pojem mainstream. Vždyť například zmiňované druhé album se stalo nejrychleji prodávaným ve Velké Británii za rok 2012. Do lochotínského kotle by opravdu sedli náramně, když úspěchy dosáhli s bendžem, houslemi, dobrem či kontrabasem. A když už vystoupili v pražské Lucerně, proč ne třeba v Lochotíně? Dobrá, zpátky do reality. Dejme si tedy sestřih ze dvou beznadějně vyprodaných koncertů v Red Rocks amfiteátru v Coloradu.
Vysílání: 26.1., 20.20 hod., ČT art, Pop-rockové pódium
Opakování: 27.1., ČT art

Jak se kalila hudba: V zajetí elektřiny
Příběhy nahrávání popu a rocku. Roger Waters, Jeff Beck, Hans Zimmer, Steve Winwood, Brian Eno. Britsko-americký dokumentární cyklus (Premiéra). Zesilovače zahájili revoluci popu a rocku. Elektřina nepřidala jen hlasitosti. Otevřela i nové zvukové možnosti. Dozvíme se, jak epochální novátorství spustilo hudební řetězovou reakci, z níž dodnes létají jiskry. Vynález syntezátoru otevřel svět zvukové fantazie. S reálným světem nemají nic společného. Zpravidla vedou k efektům, manýře; někdy dokonce k novým hudebním objevům. Syntezátor a notebook jsou součástí téhož světa. Žijeme v přetechnizovaném prostoru. Jsme internetová generace; pořád v pohybu. Sice neumíme pořádně hrát na kytaru, na piano jen zabrnkáme, ale pořídíme si elektronické krabičky s nějakým šikovným softwarem. Ale jak je možné, že když Bill Evans hrál na elektrický klavír, pořád to byl stoprocentní Bill Evans?!
Vysílání: 26.1., 21.20 hod., ČT art
Opakování: 28.1., ČT art., 31.1., ČT art

15.1.2018 16:01:59 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Hráči v Městském divadle Mladá Boleslav

Hráči

V mladoboleslavském divadle soubor propadl hazardu. Netřeba se bát, naštěstí jen v rámci chystané nové inscena celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j celý článek

další články...