zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 41. týden

PopStory - Karel Gott

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

AC/DC – koncert v Doningtonu (1/2)
Už mnohokrát prověřili i potem zkrápěli své řízné rify a sdělné texty v koncertním nápřahu. Mezi všemi jejich koncerty je však jeden "nej" – ten z roku ´91 (Premiéra). Donigton je v novodobé historii provoněný benzínem. Motorky se na zdejším okruhu prohánějí už více než osmdesát let. V letech 1980 až 1996 se místo stalo zaslíbeným také rockovým fanouškům. Na festival Monsters of Rock jezdila první liga hard´n´heavy – Judas Priest, Van Halen, Metallica, Iron Maiden i AC/DC. Poslední dvě jmenované formace tu pořídily koncertní záznam. AC/DC v roce 1991 až při své třetí návštěvě. Jejich Live at Donington se stalo klasikou. Seznam odehraných písní je esencí AC/DC a těžko hledat fanouška hard rocku, který by „živák“ z Doningtonu neznal. Postupně vycházel na VHS, DVD i Blu-ray discích. Přitom koncert není ničím výjimečný. Skoupý na efekty i výpravnou scénu – vlastně jen "poněkud" větší pódium obestavěné technikou. Akci sice střeží baterie kamer, dvojice kolejí, jeřábů i helikoptéra, ale hvězdný režisér Dave Mallet poskládal záběry s civilní samozřejmostí. I prostřihy na diváky, ty obezličky, které nás mají přesvědčit, že koncert je dozajista úžasný, jsou během záznamu ojedinělé. Tak tedy ničím nerozptylováni si vychutnejme koncertní nápřah jedné z nejúspěšnějších kapel rockové historie. Záznam je rozdělený na dvě hodinové části.
Vysílání: 14.10., 20.20 hod., ČT art, Pop-rockové pódium
Opakování: 15.10., ČT art., 18.10., ČT art

PopStory (1/4)
Aneb od vinylu k iPodu – Tváře a hlasy. Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický (Premiéra). Čím by byl hit bez interpreta a naopak interpret bez hitu? Které postavy pop music se staly ikonami a které upadly v zapomnění? Tváře a hlasy. Obejde se jedno bez druhého, nebo je v pop music zapotřebí obojí? Tak zní klíčová otázka prvního dílu. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, jejich šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu. Autor námětu a režisér Jakub Skalický o svém dokumentu říká: „S respondenty se bavíme svobodně, bez loktů ale i bez servítků. Ne v předklonu. Věcně. O penězích, vazbách, vzdoru i přizpůsobení. Zpovídaní se chovají různě. Někteří prochází sebereflexí, jiní mlží, další vytěsňují. „Měl jsem rodinu, to víte“, „U mě nebylo co cenzurovat“, „Hrdina jsem nebyl, chtěl jsem prostě dělat muziku“. Odpovědi povědomého druhu, které známe z domácího prostředí, od obyčejných lidí. Všech těch, kteří žili normální životy v nenormální době. Pop music evidentně nebyla výjimkou. I tady se dělaly kompromisy, dobrá či špatná rozhodnutí.“ Celý projekt, na němž se rovněž autorsky podíleli renomovaní hudební publicisté Aleš Opekar a Radek Diestler, přináší kromě řady autentických výpovědí plejády autorů, interpretů a dalších postav showbyznysu i množství raritních ukázek z televizního archivu.
Vysílání: 16.10., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 18.10., ČT art., 20.10., ČT art

Olympic – procházka historií
Retro 6 – roky 1980–1984. Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Prázdniny na Zemi, Ulice a Laboratoř. Režie Jarek Voborný (Premiéra). V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 16.10., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 18.10., ČT art., 21.10., ČT art

3.10.2016 17:10:11 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek



Časopis 16 - sekce

DIVADLO

Nová hudební love story Bestiář

Šárka Vaňková a Ivana Korolová (Foto: Jaroslav Hauer)

Bestií se žena nerodí, bestií se žena stává! Tak zní podtitul příběhu BESTIÁŘ z pera Báry Nesvadbové. Na lege celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Festival Janáček Brno 2024

Věc Makropulos (Staatsoper Unter den Linden, Berlin)

Mottem letošního festivalu je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte Brno a českou hudb celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn celý článek

další články...