zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy na 15. týden

Michal Hrůza

autor: archiv   

zvětšit obrázek

We Are the World - pro Haiti (Vysílání: 16.4., 14.10 hod., ČT1)
Před pětadvaceti lety titulní písničku nazpívali její autoři Michael Jackson a Lionel Ritchie spolu se Steviem Wonderem, Dianou Ross a Brucem Springsteenem pro oběti hladomoru v Africe.
Znovu, ve stejném hollywoodském studiu na "inspirativní hudební chaos" dohlížel producent Quincy Jones se spoluautorem hudby Lionelem Ritchiem. Do projektu na pomoc Haiti se zapojilo sedm desítek zpěváků - například Barbra Streisand, která se chopila partu Diany Ross s asistencí Céline Dion. Tony Bennett, Juliane Hough, Gladys Knight, Pink, Kanye West, Akon, Natalie Cole, Jennifer Hudson, Mary J.Blige, Lil Wayne... V prostřizích digitálním trikem zde zpívá Michael Jackson.
"Jsem rád, že Quincy (Jones) a Lionel (Richie) a Randy Phillips mě pozvali, abych byl součástí něčeho tak skvělého, kdy stojíme bok po boku s haitskými umělci a snažíme se pomoci celému národu," uvedl režisér klipu Paul Haggis, který stojí například za snímky Crash a Million Dollar Baby.
Výtěžek z prodeje nahrávky půjde podle producenta Quincyho Jonese na pomoc pro Haiti postižené ničivým zemětřesením. Tento klip poprvé zazněl 12. února 2010 během slavnostního zahájení zimní Olympiády ve Vancouveru.
Teprve patnáctiletý kanadský zpěvák Justin Bieber nově nazpíval části přímo L.Ritchieho. Sólově zde zazpíval také kytarový mág Carlos Santana a při nahrávání se objevili také dva členové kapely Beach Boys Brian Wilson a Al Jardine. K ostříleným muzikantům se přidaly i mladší hudební hvězdy: Snoop Dogg, Lil Wayne a členové skupiny Black Eyed Peas.

Bigbít (13/42) (Vysílání: 16.4., 22.10 hod., ČT2)
V polovině šedesátých let vznikla skupina Hipps bratří Jana a Petra Spálených, ta se posléze přejmenovala na Apollobeat. New club - prostor, kde se v Praze scházeli rockoví muzikanti a jejich přátelé - zkušebna, sklad nástrojů i hospůdka či místo k jamování. Michal Prokop a jeho hudební putování od inspirace soulem k albu Město Er a spolupráci s básníkem J. Kainarem. Olda Říha a českobudějovičtí Sinners. Olomoucká kapela Bluesmen, účinkování jejich členů v muzikálu Hair v Mnichově a jejich nucený normalizační návrat. A samozřejmě mnoho archivů a hudebních ukázek.

Úsměvy Ferdinanda Havlíka (Vysílání: 17.4., 17.10 hod., ČT2)
Dnešním hostem Jaromíra Hanzlíka bude dlouholetý člen divadla Semafor, skvělý hudebník a příležitostný herec Ferdinand Havlík. Povídat si budou o divadle, televizi i filmu, zavzpomínají na nejednu veselou historku a připomenou celou řadu kolegů z řad herců i režisérů. Řeč přijde samozřejmě i na hudbu a muzicírování. Chybět nebudou ani tradiční ukázky z celé řady filmů a televizních pořadů.

Na Kloboučku (Vysílání 17.4., 02.50 hod., ČT 2)
Psí vojáci byli první skupinou, které pořad Na Kloboučku na počátku roku 2001 věnoval celý díl pořadu cyklu. Již tehdy šlo o živoucí legendu undergroundu z let totality a zároveň o kapelu, která vyšla z podzemí do plného světla po roce 1989 a přitom se stala bezmála kultem mladé nonkoformní generace.
Zcela ústřední postavou Psích vojáků je Filip Topol, zpěvák, pianista, skladatel i textař, jehož slova k písním se ovšem víc blíží poezii (Topol se také tu a tam literárně projevuje).
Syrově znějící, punkově dravá skupina má za sebou bouřlivé desetiletí se sérií prodejně úspěšných alb, i s vyprodanými koncerty v velkém sále Lucerny, se zahraničními zájezdy, ale především s intenzivním vystupováním v klubech, kde byla pro Topola a spol. vždy optimální atmosféra.
V začátkem nového tisíciletí Filip Topol zmírnil dramatické životní tempo a Psí vojáci zněli zase trošku jinak, ale stále nezaměnitelně.

ČT Live - Michal Hrůza (Vysílání: 17.4., 03.25 hod., ČT2)
Tvorba zpěváka a skladatele Michala Hrůzy je v povědomí už dlouhou dobu. Již z časů působení ve skupině Ready Kirken (Zejtra mám, Černý brejle, Superman, Winston Smith či 1+1) nebo i z podání Anety Langerové (Voda živá či Malá mořská víla). Po rozchodu s Ready Kirken dal dohromady doprovodnou kapelu muzikantů, se kterou jel v roce 2007 podzimní turné, dal dohromady celou desku a s ní vyrazil na další turné nazvané podle hitu Bílá velryba začátkem roku 2008. Pro Michala jeho kapela znamená: "Partu lidí, se kterou hraji a která přestala být jen "náhodným" uskupením nějakých doprovodných muzikantů, ale začala fungovat jako skutečná "kapela" - to proto, že jsme se konečně pojmenovali. Budeme se oficiálně jmenovat KAPELA HRUZY, je to i na koncertních plakátech. Je to výhoda, protože kdyby nám hraní moc nešlo, máme se aspoň na co vymluvit," směje se zpěvák.

11.4.2010 12:04:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 18. týden

Janet Jackson

Ikony Kamila Střihavky
Český rockový bubeník Miloš Meier hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české ...celý článek


Peter Nagy 65

Peter Nagy

Peter Nagy 65
65. narozeniny a 40 let na scéně oslaví oblíbený zpěvák, interpret hitů jako například Kristí ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Svatá Zdislava a Cesty víry

Světci a svědci: Svatá Zdislava

Znovuotevření baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Přímý přenos slavnostní mše, kt celý článek

další články...