zvláštní poděkování
Volný.cz

Nekuda a Císler

Jiří Císler a Luděk Nekuda (Nekuda a Císler)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nekuda a Císler
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendárních dvojic komiků, které se zapsaly do zlatého fondu televizní zábavy (2012). Režie J. Wehrenberg. Luděk Nekuda – literární, pěvecký i herecký talent původem z Ostravy, byl českým trumpetistou, zpěvákem, televizním a rozhlasovým moderátorem, bavičem, textařem, scenáristou a dramaturgem. V roce 1961, během studií na pedagogické fakultě, založil v Ostravě dnes již legendární divadélko malých forem Pod okapem, kde účinkoval jako zpěvák a trumpetista. V té době se se svými písničkami začal objevovat v někdejší Československé televizi. Z Ostravy se roku 1967 dostal do divadla Semafor, kde vystupoval v hrách Poslední štace a Tak co, pane barone. Po ukončení činnosti divadélka Pod okapem definitivně přesídlil do Prahy, kde uplatnil a dál cizeloval svůj moderátorský a komediální talent v rozhlasových pořadech Mikrofórum a Dobré ráno. S kapelou Rangers nejen hrál a zpíval, ale také moderoval jejich koncerty. Na začátku osmdesátých let působil jako dramaturg redakce zábavy v Československé televizi. V ní společně s Jiřím Císlerem uvedli svůj nekonvenční zábavní pořad Sešlost.

Jiří Císler, herec, komik, hudebník, spisovatel, dramatik, mistr sarkasmu, klaun a legendární bavič, se narodil v Českých Budějovicích a tam také prožil své dětství a dospívání. Na přání otce se vyučil číšníkem a vystudoval obchodní akademii. Už v pubertě ho ale mnohem víc lákalo umění, zejména hudba. Učil se hrát na housle a po studiu nastoupil v roce 1947 jako houslista do divadelního orchestru v Českých Budějovicích. Tam si jeho nadání všiml režisér Miroslav Macháček a Císler začal účinkovat v operetách a operách, později i v činohrách. Macháček považoval Císlera za mimořádný umělecký talent a postupně ho směřoval k divadelní režii. Začátkem šedesátých let Císler odešel do Prahy, kde zakotvil v divadle na Fidlovačce. Tam se mohl plně věnovat svému nejoblíbenějšímu žánru, muzikálu, ve kterém skloubil lásku k herectví i hudbě zároveň. Na počátku normalizace ztratil angažmá a odešel do Ústí nad Labem. V roce 1971 se do Prahy vrátil, ale soustředil se především na divadelní režii. V divadle Semafor režíroval mimo jiné hry Kytice, Elektrická puma nebo Kdyby tisíc klarinetů. Později režíroval pořady komika Josefa Dvořáka s hudbou Karla Černocha v divadle Ateliér. Koncem 70. let hrál Jiří Císler v Činoherním klubu a byl považován v úzkém kruhu divadelních fanoušků a odborníků za významnou osobnost českého divadelnictví. Jiří Císler má na svém kontě řadu televizních rolí, mimo jiné roli intrikána Voženílka v televizním seriálu Inženýrská odysea, díky níž získal mimořádnou popularitu. Značnou diváckou popularitu mu přinesla i druhá polovina 80. let, kdy se stal partnerem Luďka Nekudy v autorském projektu Sešlost v Československé televizi.
Vysílání: 24.9., 22.30 hod., ČT1

17.9.2020 18:09:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cumulus (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 45. týden

Úsměvy Václava Lohniského
Dnes si společně s Jaromírem Hanzlíkem zavzpomínáme na filmového herce a divadeln ...celý článek


Divadelní tipy 44. týden

Lesní panna
Televizní zpracování klasické báchorky J. K. Tyla (1973). Hrají: V. Postránecký, L. Šafránková, ...celý článek


Jan Werich – 40 let od úmrtí

Jan Werich

Jiří Voskovec a Jan Werich
Petr Nárožný a jeho hosté vzpomínají na dvojici výjimečných uměleckých osobností ...celý článek


Neobyčejné životy - Pavel Trávníček

Pavel Trávníček

Pavel Trávníček
Od princů po divadelního podnikatele a režiséra. To je dráha letošního jubilanta, který rád ...celý článek


Neobyčejný život Josefa Spejbla

Neobyčejný život Josefa Spejbla

Neobyčejný život Josefa Spejbla
Kultovní postava českého loutkového divadla slaví sté narozeniny! Dokumentá ...celý článek


Příběhy slavných... Libuše Geprtová

Libuše Geprtová

Tiché kroky
Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová, která nás opustila před 15 lety, ve ...celý článekČasopis 44 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 45. týden

Dunaj vědomí

Václav Koubek a Petr Nikl
Půlhodinka písniček a historek z naší folkové scény, doprovázená performancemi (1 celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Rašín - Hovory s TGM

Ondřej Vetchý (Rašín)

Rašín
Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil v hlavních rolích dramatického příběhu o konci Rakousko-Uherska, o v celý článek

další články...