zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Bez hranic se přesouvá na rok 2021

Těšín - Bez hranic

autor: archiv   

zvětšit obrázek

S ohledem na aktuální nepříznivou epidemiologickou situaci se 30. edice Mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC, která byla plánovaná v termínu od 1. do 9. 10. 2020, přesouvá na podzim roku 2021.
Aktuální omezení, díky kterým je těšínský okres v barvě žluté a nejasná perspektiva pro zlepšení situace v nejbližší době, stejně jako nejistota v české části Těšínského Slezska, nedovolují pořadatelům realizaci programu festivalu v plánovaném rozsahu a za bezpečných podmínek pro návštěvníky.
Děkují umělcům, kteří měli vystoupit v rámci letošního divadelního svátku nad Olší. Věří, že pozvání k účasti budou moci přijmout v budoucnu. Poděkování patří také všem podporujícím institucím národním i lokálním a nadacím a firmám, které deklarovaly finanční podporu pro letošní jubilejní edici festivalu.

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 s názvem Na hranici) vznikl z touhy vybudovat mosty porozumění přes hranice v regionu, kde je tato potřeba velmi významná vzhledem k historii regionu a až doposud přežívajících vzájemných stereotypů.
Iniciativa se zrodila na prahu svobody v době, kdy jak v Polsku tak i v bývalém Československu začal přechod k demokracii. Aktivisté SPCz Cieszyn a členové Občanského fóra v Českém Těšíně se rozhodli pro společnou kulturní aktivitu, Jakub Mátl (český filozof, student J. Patočky) společně s Jerzym Kronholdem (těšínský básník nové vlny a dramatik) představili myšlenku společného divadelního festivalu. První festival byl věnován prezentaci polských a československých inscenací Václava Havla (r. 1990). Z této iniciativy se zrodil pravidelný mezinárodní divadelní festival, jež dodnes představuje nejvýznamnější divadelní inscenace a mnoho dalších doprovodných aktivit (konference, výstavy, diskuse, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických souborů, alternativní divadla, čtení nových dramatických a literárních děl, divadelní vlak a spolupráce s festivalem Dream factory, atd). Na festivalu kromě prezentace děl ze zemí V4 se rovněž objevují inscenace z Ukrajiny, Rakouska a představují se umělci z dalších zemí Evropy a Ameriky.
Význam festivalu podtrhlo i setkání ministrů kultury zemí Visegradské 4 na X. ročníku v roce 1999. Zdůraznění jeho potřebnosti svědčí i podpora a dotace z mezinárodních fondů a záštity ministrů kultury, velvyslanců, generálních konzulů a národních center V4.
Na úspěšnou realizaci divadelního festivalu pak navázaly další česko-polské aktivity SPCzS: Festival SPCz, filmová přehlídka Kino na Hranici a prestižní výstavy, cykl konferencji Dialogi Havlovske, Dux Poloniae Baptizatur (projekt věnovaný 1050 výročí křesťanství v Polsku)). Tato vzájemná spolupráce pak dala podnět i pro vznik dalších mezinárodních akcí trvajících dodnes v Cieszyne a Českém Těšíně, i takových, jako je Svátek tří bratří, Mezinárodní dekáda varhanní,komorní hudby a sborového zpěvu, Strašidla na Zámku.

15.8.2020 12:08:54 Redakce | rubrika - Festivaly