zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 29. týden

Na plovárně s Vlastimilem Brodským

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Trumfy Miroslava Donutila
Zábavná talk show populárního baviče a jeho hostů. Pozvání přijali Radoslav Brzobohatý, Jitka Čvančarová a Bolek Polívka (2011). Režie M. Čech. Miroslav Donutil ve společnosti svých hereckých kolegů a přátel. Těšit se můžete na milé a veselé povídání, ohlédnutí za úspěchy a zajímavostmi života, připomenutí slavných a zábavných chvil, a nechybí ani hudební host “na přání”. Herecká sestava si ne náhodou vybrala mladého herce a hlavně písničkáře Tomáše Kluse. Hostitelským prostředím je pražská divadelní scéna Bolka Polívky.
Vysílání: 13.7., 13.35 hod., ČT1

Milovník života
Herecký a lidský osud i prokletí představitele krále Miroslava, který nás opustil před 20 lety, v mnoha ukázkách a vzpomínkách příbuzných, L. Skořepové, L. Havelkové, P. Štěpánka, H. Bočana a dalších (2013). Režie P. Lokaj. Herec a dlouholetý člen pražského Národního divadla, od jehož úmrtí uplynulo 20 let, trpěl prokletím princů, které tak dobře znají i jeho kolegové. Nesmrtelný král Miroslav byl osudovou rolí nejen v jeho kariéře, ale i v soukromém životě. Kultivovaný projev a příjemný zjev mu přinesl spoustu rolí divadelních, ale také filmových, například postavy z české historie (Frič, Janský, Kozina, ale i třeba Šmidke). V televizi zářil Vladimír Ráž jako Jan Born ve Sňatcích z rozumu a Zlé krvi, ale také v dalších legendárních seriálech: F. L. Věk, Byl jednou jeden dům nebo naposledy ve Zdivočelé zemi.
Vysílání: 17.7., 15.15 hod., ČT1
Opakování: 18.7., ČT1

Úsměvy Antonie Nedošinské
Zdeněk Svěrák vzpomíná na hereckou osobnost Antonie Nedošinské, která nás opustila před 70 lety (1996). Připravili P. Vantuch a P. Taussig. Zdeněk Svěrák vzpomíná na výraznou hereckou osobnost československé kinematografie Antonii Nedošinskou. Filmovým divákům se vybaví celá plejáda rolí rozšafných matek s dobrým srdcem nebo rázných manželek, které ztvárnila v řadě úspěšných filmů. Ve dvacátých letech se na plátně poprvé setkala s Theodorem Pištěkem a vytvořila s ním jednu z nejpopulárnějších hereckých dvojic (Strýček z Ameriky, Matka Kráčmerka, Otec Kondelík a ženich Vejvara). Nedošinská ale nezářila pouze na filmovém plátně, ale obrovskou popularitu si získala i na divadle svým realistickým herectvím. Po skončení 2. světové války se před kamerou již příliš často neobjevovala, její poslední rolí se stala hospodyně Máry v Čapkových povídkách v režii Martina Friče, které měly premiéru v roce 1947. Jedna z nejvýraznějších a nejobsazovanějších hereček meziválečné a protektorátní kinematografie zemřela před 70 lety, 17. července 1950 v Poděbradech, kam se jezdila dlouhodobě léčit s nemocným srdcem.
Vysílání: 19.7., 09.00 hod., ČT1

Na plovárně s Vlastimilem Brodským
Rozhovor Marka Ebena s vynikajícím českým hercem (1999). Režie J. Hojtaš. Hostem Marka Ebena v jeho populárním pořadu byl tentokrát jeden z nejvýraznějších českých divadelních a filmových herců Vlastimil Brodský. Brodský byl dlouholetým členem souboru Divadla Na Vinohradech. Ve filmu ztvárnil několik desítek rolí napříč žánry, spolupracoval často s režisérem Zdeňkem Podskalským nebo Jiřím Menzelem, za hlavní roli ve snímku Jakub lhář byl oceněn Zlatým medvědem na MFF v Berlíně. Jedinečný talent Vlastimila Brodského se uplatnil také v rozhlase a dabingu. S Markem Ebenem bude Brodský rekapitulovat nejen svoji uměleckou dráhu, ale přiblíží divákům také svoji životní filozofii.
Vysílání: 15.7., 20.55 hod., ČT art

Naška, slečna z dobré rodiny
Hvězda stříbrného plátna i obyčejná žena a její složité osudy. Vzpomínají Z. Kabátová, K. Fialová, O. Vávra, A. Cibulka, V. Drha, J. Zíma a další (2007). Režie J. Rásocha. Nabízíme procházku po životních osudech Nataši Hodáčové, kterou široká veřejnost zná spíše pod pseudonymem Nataša Gollová. Ukázky z úspěšných filmových rolí zajímavé české herečky se prolínají s komentáři filmových historiků i pamětníků. Nejúspěšnější Natašiny filmy, jako např. Hotel Modrá hvězda, Kristián, Eva tropí hlouposti či Roztomilý člověk, vznikly mezi lety 1939–1943. Tehdy vrcholila její hvězdná kariéra. Dokument se zabývá ale i poválečnou kapitolou jejího života, která jí už mnoho důvodů k radosti nepřinesla...
Vysílání: 19.7., 21.55 hod., ČT art

9.7.2020 15:07:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 32 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hudební rozhledy

Články v rubrice - Z éteru

Léto s Cimrmanem

Švestka

Švestka
Jevištní sklerotikon. Stará vechtrovna ožívá v představení Divadla Járy Cimrmana (2001). Hrají: L. ...celý článek


Divadelní tipy 32. týden

Ilínek
Před 15 lety nás opustil zemitý i citlivý člověk a herec. Jeho život a umění ožívá v mnoha ukázkách ...celý článek


Divadelní tipy 33. týden

Karel Roden (Pes baskervillský)

Úsměvy Jaroslava Kepky
Dnešním hostem J. Hanzlíka byl herec a dabér, který se narodil před 85 lety (2002). ...celý článek


Léto s Cimrmanem

Dobytí severního pólu

Dlouhý, Široký a Krátkozraký
Pohádka, která u dětí propadla. Jedno z nejoblíbenějších představení Divadla J ...celý článek


Za Shakespearem s Martinem Hilským

Za Shakespearem s Martinem Hilským - O Macbethovi

O Macbethovi
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský nás seznámí s díly ne ...celý článekČasopis 32 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 33. týden

Na vlně radosti

Jsou hvězdy, které nehasnou
První díl hudebně zábavného pořadu, ve kterém Vladimír Hron uvádí své hosty a n celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Omar Sharif

Omar Sharif (Poslední údolí)

Noc generálů
Pátrání po bestiálním vrahovi žen nezastaví ani zuřící druhá světová válka. Hvězdně obsazený b celý článek

další články...