zvláštní poděkování
Volný.cz

Nová vánoční inscenace MdP

A osel na něj funěl

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Vtipnou i něžnou vánoční podívanou pro celou rodinu slibuje inscenace A osel na něj funěl, kterou představí Městská divadla pražská na scéně divadla Komedie v premiéře 23. listopadu 2019.
Hrdiny příběhu z pera dramatika René Levínského (pod pseudonymem Šimon Olivětín) jsou žáci 4. třídy obecné školy ve Vodičkově ulici, kam roku 1932 přichází nová třídní učitelka, mladá a nadšená Vesna Májová. Společně s dětmi se musí potýkat s nepřízní přísného ředitele Anatola Fišera.

„Měl jsem velkou radost, když mne umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal oslovil, abych pro ně napsal novou hru. Velice si cením podpory, kterou Městská divadla současné dramatice věnují. Michalův původní návrh byl, abych psal pro Rokoko standardní hru, nicméně mne zajímalo mnohem víc psát pro děti či dospívající do divadla Komedie. Jsem hluboce přesvědčen, že v současnosti je mnohem důležitější psát pro děti než pro dospělé. A jako největší výzvu považuji tvorbu inscenace pro celou rodinu, čas běží čím dál rychleji, generace se vzdalují jedna druhé a každý pokus o společný mezigenerační zážitek má, podle mne, svou velkou cenu. Nevím, jestli se mi to v mé hře podařilo, to už posoudí diváci všech věkových skupin,“ řekl ke vzniku inscenace dramatik Olivětín-Levínský.
Režisérkou inscenace je oceňovaná loutkářka Michaela Homolová z libereckého Naivního divadla. „V období první republiky, kde se příběh odehrává, nacházím jistou paralelu s naší dobou,“ uvedla Homolová. „Máme se vlastně celkem dobře, nic nám nechybí, ale někde podvědomě cítíme, že stačí málo, aby zvítězilo zlo.“
Vesna Májová v příběhu společně s dětmi připravuje loutkovou vánoční hru – a během příprav se nečekaně sblíží oblíbený chlapec Tonda s ustrkovanou židovskou dívkou Sárou. „Každý z nás zná ze života pocit, že ho okolí nepřijímá, a víme, jak je těžké takovou situaci zvládnout. Ale protože se náš příběh odehrává o Vánocích, všechny nesnáze vyřeší zázrak,“ pokračovala Homolová.

Výprava výtvarnice Barbory Jakůbkové se atmosférou Prahy počátku třicátých let vydatně inspiruje, najdeme tu dobové kostýmy a ozvuky modernistické architektury, ale zavítáme třeba i na kluziště na Štvanici. Důležitou roli v příběhu hrají tradiční vyřezávané marionety a velké stolní loutkové divadlo.
V roli učitelky Vesny se představí Barbora Kubátová, jejího protihráče, zapšklého ředitele Fišera, si zahraje Hynek Chmelař. Hned několik dalších rolí dospělých ztvární Jana Vyšohlídová a Jiří Kniha, žáky čtvrté třídy představují studenti herectví Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v čele s Terezou Těžkou (Sára) a Denisem Šafaříkem (Tonda).
Nejbližší reprízy 24. 11., 1., 8., 9., 16., 17., 23. a 26. 12. 2019. Vstupenky na www.MestskaDivadlaPrazska.cz.

11.11.2019 14:11:55 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 27 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LSS 2020

Články v rubrice - Zveme ...

Přehlídka Otevřeno v Kolíně

Přehlídka Otevřeno

Ve dnech 26. - 28. června 2020 se uskuteční XXV. celostátní přehlídka pantomimy a pohybového divadla Otevřeno ...celý článek


Slovácké divadlo uvede Deskový statek

Tereza Novotná, Josef Kubáník (Deskový statek)

„Po prvním přečtení jsem si řekl – tak do toho bych šel.“ To jsou slova režiséra Igora Strán ...celý článek


VČD naposledy protančí sto lety Československé republiky

Tančírna

Ve čtvrtek 25. června se na velkém jevišti Východočeského divadla uskuteční derniéra tanečně-herecké inscenace ...celý článekČasopis 27 - sekce

HUDBA

Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s

Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s

Norah Jones: Live At Ronnie Scott’s
Unikátní koncert mnohonásobné držitelky Grammy v proslulém londýn celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Dva živé koncerty festivalu Za poklady Broumovska

Jana Šrejma Kačírková

Ve středu 1. července zamíří festival Za poklady Broumovska do obce Vižňov, kde v kostele sv. Anny přivítá sop celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Štěpán Trochta – Františkáni - Arcidiecézní muzeum

Zasvěcení: Františkáni

Tíha oběti
Kardinál Štěpán Trochta (1905–1974) prožil v nacistických koncentračních táborech 3 roky, celý článek

další články...