zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo DISK uvede inscenaci o svobodě tisku

Press Paradox

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Autorský kolektiv 8lidí uvede 14. 12. 2018 na jevišti Divadla DISK novou autorskou inscenaci Press Paradox. Půjde o představení na aktuální téma „svobody slova“ na pozadí reálného příběhu ruského novináře Arkadije Babčenka.
Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8lidí vychází z události, která nedávno otřásla mediálním světem. Ruský novinář Arkadij Babčenko, žijící v emigraci v Ukrajině, se stal obětí vraždy. Stopy po jejím objednavateli vedly do Babčenkovy domoviny, do vysokých vrstev ruské společnosti. Novinářská obec přišla o dalšího kolegu, který byl coby nepohodlný kritik Putinova režimu jednoduše odstraněn.

Tak by se celá situace jevila, pokud by ovšem den po oznámení novinářovy smrti nevystoupil živý Arkadij Babčenko na tiskové konferenci a neoznámil, že se jednalo o operaci ukrajinské tajné služby, která se skrz fingování Babčenkovy smrti pokusila zadavatele vraždy dopadnout.
„Téma, které jsme si zvolili, je svoboda tisku. Vycházíme nejen z příběhu Arkadije Babčenka, ale i z příběhů novinářů různých národností napříč historickými epochami, kteří se rozhodli jít proti proudu a oponovat extremistickým společenským názorům, což je často stálo nejen zaměstnání, ale také osobní komfort a bezpečí. A v extrémních případech život,“ formuluje představu autorského kolektivu 8lidí jeho členka Viktorie Vášová.
Scénografická koncepce Press Paradoxu pracuje s divadelní zkratkou navozující obrazy pomocí náznaku a zástupných objektů. Podporuje tím režijně-dramaturgický záměr inscenace - vykročit z tradičního režimu reprízování Divadla DISK a vydat se s touto inscenací i za jeho hranice. Inscenace Press Paradox totiž plánuje navštěvovat střední školy po celé republice. Výprava je proto koncipována tak, aby byla jednoduše přenositelná z divadelního sálu do prostoru školní učebny, tělocvičny nebo kulturního sálu. 8lidí chce tímto pod záštitou Divadla DISK oslovit široké spektrum diváků z dospívajících generací a nabídnout jim další možnost rozvoje kritického myšlení.

Nezávislá umělecká skupina 8lidí je složena z režisérů, dramaturgů a scénografů, kteří se potkali v roce 2014 ve společném ročníku na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU a rozhodli se pokračovat ve společné tvorbě. Stálými členy jsou Petr Erbes, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková, Vendula Bělochová a Viktorie Vášová. Skupina se zabývá převážně zásahy do veřejného prostoru s aktuální společenskou tématikou na pomezí divadla, performance, instalace a happeningu. Mezi jejich společné realizované projekty patří například Přírodní památka Piazzeta, happening Masaryk jede! či Vyznamenání v rámci akce Národního divadla Lhostejnost neinspiruje. Kromě toho její členové vytváří další inscenace a projekty (Barunka is leaving, Montovna, Zítra si povíme, Zápisky z volných chvil, 49 barů...), které jsou kromě Divadla DISK k vidění například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a na dalších scénách.
Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).
Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

10.12.2018 20:12:12 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Zveme ...

Přelet nad kukaččím hnízdem v DRB

Přelet nad kukaččím hnízdem

Zkoušení nového představení Přelet nad kukaččím hnízdem finišuje. V hlavní roli se představí Miroslav Hrabě v ...celý článek


Plzeňská strašidla a pohádkové bytosti na Malé scéně

Stanislava Topinková Fořtová (Plzeňský pověsti)

Čert, hastrman i jiná strašidla z Plzně a blízkého okolí ožívají v zábavném písničkovém pásmu Milana Benedikta ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Benefice orchestru Karla Vlacha

Karel Vlach

Benefice orchestru Karla Vlacha
Miroslav Horníček a Miloš Kopecký uvádějí půvabné písně legendárního tvůrce celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Filmy Dušana Kleina

Dobří holubi se vracejí

Dobří holubi se vracejí
Příběh o lásce, závislosti, lidské důstojnosti a svobodě. Filmový přepis stejnojmen celý článek

další články...