zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 51. týden

Herecké Vánoce

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vůně jehličí
Vánoční vyprávění a písničky v podání L. Munzara, J. Hlaváčové, R. Hrušínského, V. Preisse, N. Urbánkové, M. Drobného, I. Bartošové a P. Bartoně (1987). Scénář I. Fischer. Kamera J. Osten. Režie J. Eisner. Legendární herec a zasvěcený vypravěč Luděk Munzar sezval pod slavnostně ozdobený vánoční televizní stromek řadu svých divadelních i nedivadelních přátel, aby jim dle svých představ a momentální nálady navodil atmosféru Vánoc. Herci a zpěváci si budou povídat, zpívat hezké písničky, vyprávět příběhy, a tak při strojení vánočního stromku nebo při přípravě štědrovečerního kapra můžete strávit příjemnou hodinku společně s nimi. Uslyšíte nejen titulní píseň Vůně jehličí skladatele Felixe Bernarda Smitha a textaře Ivo Fischera, ale také melodie První bílý sníh, Uspávanka, O Vánocích, Zas jsou tu dny svátků, Pastýři, nespěte a další. Zpívat budou Naďa Urbánková, Viktor Preiss, Iveta Bartošová, Jana Hlaváčová, Milan Drobný, Pavel Bartoň a další zúčastnění na této podomácku laděné vánoční sešlosti.
Vysílání: 19.12., 11.00 hod., ČT1
Opakování: 25.12., ČT1

Herecké Vánoce
O svých zážitcích kolem svátečních dnů vyprávějí J. Bohdalová V. Menšík, J. Werich a další (1970). Režie Z. Podskalský. Slavné herecké osobnosti filmu, divadla i televize se sešly ve vánočním čase, aby rozjímaly, zavzpomínaly a pobavily televizní diváky vánočními historkami. Jan Werich Vánoce popisuje jako čas plný „jehličnaté“ sentimentální nálady, ale televizní diváci si mohou být jisti, že se u svých obrazovek dočkají skvělé zábavy a kvalitního humoru, protože své sváteční historky přijdou vyprávět například František Filipovský, Miloš Kopecký, Irena Kačírková, Vladimír Menšík a řada dalších. Celé herecké setkání moderuje Jiřina Bohdalová.
Vysílání: 20.12., 10.55 hod., ČT1
Opakování: 24.12., ČT1

Úsměvy vánoční
Netradiční sváteční vydání oblíbeného pořadu s Jaromírem Hanzlíkem (2003). Režie P. Vantuch. Jaromír Hanzlík se ve svém oblíbeném pořadu věnovaném kinematografii a filmovým osobnostem tentokrát zaměřil na téma Vánoc. Svátečního času provoněného purpurou, ke kterému neodmyslitelně patří vánoční stromek, kapr ve vaně, zpěv koled a veselý smích dětí těšících se na dárky. A tak i dnešní nostalgické vzpomínání bude mít hřejivou vánoční atmosféru, kterou podpoří ukázky ze známých filmů, divadelních her i televizních pořadů.
Vysílání: 23.12., 09.05 hod., ČT1

Vánoce
Jiří Lábus, Oldřich Kaiser a Jiří Korn ve vánočním speciálu legendárního zábavného cyklu Možná přijde i kouzelník (1986). Dále účinkují: J. Hanušová, J. Wimmer, K. Černoch, N. Urbánková, M. Rottrová, I. Mládek, J. Zelenková a další. Scénář F. Polák. Kamera P. Čepický. Režie Z. Podskalský. Možná přijde i kouzelník je dnes již legendární televizní zábavný pořad. Komediální estráda s hudebními prvky, ve které excelovali baviči a herci Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, zpěvák Jiří Korn a herečka Jaroslava Hanušová, patří bezpochyby do zlatého fondu televizní zábavy. Speciální sváteční díl s názvem Vánoce se věnuje především vánočním zvykům, nicméně ve velmi netradičním hávu. Vánoce s „kouzelníkem“ přišli oslavit i další hudební a herecké osobnosti, z nichž můžeme zmínit Jiřího Wimmera, Naďu Urbánkovou, Jitku Zelenkovou, Marii Rottrovou a další. A nikdy nevíte, možná tentokrát přijde i Ježíšek.
Vysílání: 23.12., 23.00 hod., ČT1

Čím lidé žijí
Původní televizní zpracování jednoaktové opery Bohuslava Martinů na libreto autora podle povídky L. N. Tolstého. Účinkují: C. Kassai, R. Novák st., M. Kopecký, M. Poulová, Z. Valchařová a další. Hraje Česká filharmonie, dirigent J. Bělohlávek. Spoluúčinkuje sbor Martinů Voices, sbormistr L. Vasilek. Scénář a koncepce filmu J. Nekvasil a J. Kopecký. Kamera M. Gábor. Režie J. Nekvasil (V anglickém znění s titulky) (Premiéra). Opera-pastorel Bohuslava Martinů o jednom dějství Čím lidé žijí vznikla v roce 1952 v New Yorku. Byla napsaná jako televizní opera a svou premiéru měla v roce 1953 při vysílání NBC. Libreto napsal Bohuslav Martinů podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Kde je láska, tam je i Bůh. Toto dílo není často uváděno. Z tohoto ohledu je realizace zvukové nahrávky a následného filmového zpracování opery výrazným kulturním počinem s celosvětovým přesahem. Dílo je už v samotném autorském zpracování vysoce stylizované, na způsob středověkého Miráklu, a vyžaduje stylizaci i pro originální filmové zpracování. Scénář a koncepce filmu: Jiří Nekvasil a Jakub Kopecký
Vysílání: 18.12., 20.20 hod., ČT art

Audience
"Nezlobte se – já přece nemůžu donášet sám na sebe..." Uvedením inscenace nejznámější hry Václava Havla si v tento den připomínáme jeho úmrtí. V záznamu unikátního a příležitostného představení Činoherního klubu vystupují Pavel Landovský a Josef Abrhám (1990). Režie J. Menzel. Představení jednoaktové hry Václava Havla Audience bylo slavnou událostí porevoluční Prahy v lednu roku 1990. A to i přesto, že těch, co ji tehdy mohli vidět, mnoho nebylo. Vznikla totiž prakticky pouze pro televizní záznam. Divadelní, stejně jako televizní režie, se ujal Jiří Menzel a obsadil Josefa Abrháma a Pavla Landovského. Záznam má neopakovatelnou atmosféru mimo jiné i pro improvizované povídání herců, režiséra i autora po skončení představení.
Vysílání: 18.12., 21.05 hod., ČT art
Opakování: 20.12., ČT art

Všechno je to dar
Portrét světově uznávané sopranistky Martiny Jankové, sólistky opery v Curychu (2007). Připravili: H. Dohnalová, P. Kožušník a P. Všelichová. Portrét Martiny Jankové, sólistky opery v Curychu, natočilo Televizní studio Ostrava. V průběhu jednoho roku byli autoři dokumentu s kamerou pohotově nablízku, když talentovaná a v Evropě uznávaná operní diva prožívala své triumfy na scéně, i když se jako mladá žena s pochopitelnými nároky na životní styl vracela do svého soukromí. Martina Janková je jméno, které bychom měli i u nás doma vyslovovat s úctou a nadšením. Prozatím, jako už i jindy tolikrát, je to umělkyně oslavovaná v zahraničí, která na domácí ovace teprve čeká.
Vysílání: 18.12., 03.10 hod., ČT art
Opakování: 22.12., ČT art

Plakala panna, plakala
Unikátně dochovaný závěrečný díl písničkového seriálu J. Suchého (1970). Účinkují: J. Molavcová, J. Suchý, V. Křesadlová, M. Hálová, sbor mládenců a panen se skupinou hudebníků divadla Semafor. Scénář J. Suchý. Kamera J. Lebeda. Režie P. Kopta. Jedenáctý, vánočně laděný díl „Plakala panna, plakala“, jehož autorem je Jiří Suchý, je poslední a jedinou dochovanou částí cyklu, kterou vysílala Československá televize 19. prosince 1970. Pořad prošel technickou rekonstrukcí a téměř po půl století ho mohou diváci znovu zhlédnout. Účinkují: J. Suchý, J. Molavcová, sbor mládenců a panen se skupinou hudebníků divadla Semafor. Uslyšíte ve své době velice slavné písně – Purpura, Pramínek vlasů, Včera neděle byla, Malé kotě a mnohé další. Český divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník, divadelní režisér a sběratel Jiří Suchý je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a Semaforu. Spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, Ivanem Vyskočilem, později vytvořil autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti se jeho hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová. Jiří Suchý se narodil v roce 1931 v Plzni, jeho bratrem je spisovatel, moderátor a novinář Ondřej Suchý.
Vysílání: 21.12., 23.30 hod., ČT art

10.12.2018 18:12:20 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

LM2019

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 26. týden

Zajíc v pytli spolu s Jiřím Grossmannem

Zajíc v pytli spolu s Jiřím Grossmannem
Úsměv a pohoda v hudebně zábavném pořadu z divadla Semafor, pořad u ...celý článek


Příběhy slavných... Laďka Kozderková

Laďka Kozderková

Ztracený hlas
O životě talentované herečky a zpěvačky Laďky Kozderkové, která se narodila před 70 lety (200 ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

The Cure koncert z Hyde Parku v českých kinech

The Cure koncert z Hyde Parku

Loni oslavili 40 let na scéně, letos vstoupili do Rock’n'rollové síně slávy, do konce roku chystají nové celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Literární tip Třistatřicettři

Třistatřicettři
Rekonstrukce rodinné tragédie i budování státu je téma, které moderátoři Jan Lukeš a Jan Sc celý článek

další články...