zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadelní tipy 33. týden

Za oponou s Jiřinou

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Za oponou s Jiřinou
Jiřina Bohdalová v nečekaných situacích tak, jak ji neznáte (2005). Zábavný pořad s exkluzivními hosty K. Šípem, J. Uhlířem, M. Vašutem, V. Harapesem a Rock & Roll Bandem Marcela Woodmana. Scénář K. Šíp. Kamera J. Lebeda. Režie V. Polesný. Herečka Jiřina Bohdalová a moderátor Karel Šíp vždy šíří kolem sebe vynikající náladu. Se svými hosty nezklamou ani tentokrát. Navštívíme společně s nimi pomyslné divadelní zákulisí, kde Karel Šíp v roli inspicienta organizuje jevištní provoz. Svou úlohu si nijak neulehčuje, protože pozve diváky, aby se přišli podívat, co se odehrává za oponou. A tak zde uvidíme Jaroslava Uhlíře jako "páté kolo u vozu", alias "programovou vatu", který zaskočí kdykoliv, když se něco nepředvídaného semele a obecenstvo je nutno nějak zabavit. Jiřina Bohdalová s Vlastimilem Harapesem nacvičují taneční choreografii, kdy protagonistka skončí místo baletní „zvedačky“ na divadelním táhle. A konečně je tu i scéna s Markem Vašutem v roli ruského výběrčího výpalného. Ta nám přiblíží prodej kýčovitých matrjošek a vojenských čepic na pěší zóně Královské cesty v Praze. A mezi tím vším zazní a pobaví i několik hudebních čísel Rock & Roll Bandu, mj. Gigolo a Dívka s ďolíčkem.
Vysílání: 17.8., 22.35 hod., ČT1

Co tomu říkáte, pane Werich?
Na aktuální témata roku 1968 se ptá Vladimír Škutina a odpovídá občan Jan Werich (1968). Režie A. Vomáčka. K 50. výročí událostí roku 1968 uvádíme reprízu výrazného publicistického cyklu pražského jara, jehož autorem je spisovatel, publicista a scenárista Vladimír Škutina. Ten se v devíti epizodách ptal Jana Wericha na různá témata, která se ale vztahovala především k aktuální politické situaci v Československu i v zahraničí. Moudrá, zasvěcená i předvídavá zamyšlení J. Wericha oplývají milým humorem a jsou stejně tak jedinečnou reflexí doby jako nadčasovým poselstvím. Dnes se zaměříme na význam demokracie a její předpoklady jejího fungování v epizodě, která vznikla na začátku srpna 1968.
Vysílání: 15.8., 20.20 hod., ČT art

Na plovárně s Ivou Janžurovou
Rozhovor Marka Ebena s vynikající českou herečkou (2010). Režie J. Hojtaš Iva Janžurová patří dlouhodobě mezi nejpopulárnější české filmové a divadelní herečky. Zájem o divadlo ji přivedl ke studiu herectví již po maturitě, kdy nastoupila na pražskou DAMU do ročníku vedeného Vlastou Fabianovou. Po absolutoriu nastoupila nejprve do libereckého Divadla F. X. Šaldy, ale velice brzy získala angažmá v Divadle na Vinohradech, v jehož souboru strávila více než 20 let. V druhé polovině osmdesátých let přechází z Vinohradského divadla do činohry Národního divadla, jejíž členkou je dodnes. Výraznou popularitu jí přinesly desítky rolí nejen ve filmu, ale i v televizních seriálech a inscenacích. Ze začátku její kariéry nemůžeme nezmínit roli Kristy v Kachyňově Kočáru do Vídně, později Štěpu v Petrolejových lampách nebo Morgianu ve stejnojmenném filmu Juraje Herze, komediální dvojroli ve Vorlíčkově filmu Pane, vy jste vdova! a z posledních let například roli Matky ve filmu Alice Nellis Výlet. Televizní diváci si Ivu Janžurovou jistě vybaví z dnes již legendárních seriálů Nemocnice na kraji města nebo Sňatky z rozumu. Iva Janžurová je držitelkou řady významných ocenění, v roce 1998 získala Cenu Thálie za roli Winnie v Beckettových Šťastných dnech a v letech 1998 a 2002 získala Českého lva v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon (Co chytneš v žitě, Výlet).
Vysílání: 15.8., 21.25 hod., ČT art

V takový krásný společnosti
Zamyšlení Vlastimila Brodského nad dětmi, rodičovstvím a smyslem života (2000). Režie J. Eisner. Přední český herec Vlastimil Brodský se v pořadu V takový krásný společnosti tentokrát zamyslel nad smyslem života, rodičovstvím a vztahem ke svým dvěma dětem, Markovi a Tereze.
Vysílání: 16.8., 00.20 hod., ČT art
Opakování: 18.8., ČT art

6.8.2018 12:08:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Met: Live in HD

Články v rubrice - Z éteru

Letní letná tradiční kulturní události roku

Letní letná

Letní Letná
Zákulisí tradiční kulturní události roku, festivalu nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního ...celý článek


Z první řady... Brouk v hlavě

Brouk v hlavě

Brouk v hlavě
Vlastimil Brodský v hlavní dvojroli slavné komedie G. Feydeaua (1970). Dále hrají: J. Jirásko ...celý článek


Bolek Polívka – 70 let

Bolek Polívka (Všechnopárty)

Vystřiženo z Manéže Bolka Polívky
Letošní jubilant Bolek Polívka v sestřihu těch nejlepších scének z oblíbe ...celý článek


Gabriela Vránová - 80 let

Gabriela Vránová

Neobyčejné životy - Gabriela Vránová
Životní a profesní příběh významné herečky, která se narodila před 80 ...celý článek


Divadelní tipy 30. týden

Na plovárně s Josefem Somrem

Úsměvy Jiřího Plachého
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na charakterního divadelního a filmovéh ...celý článek


Seriál k čtyřstému výročí úmrtí Williama Shakespeara

Zpupný krákal

Zpupný krákal (1/6) - Láska, jíž není přáno
Krušné začátky Willa Shakespeara, budoucího titána světové lite ...celý článek


Cirque du Soleil: Vzdálené světy

Cirque du Soleil: Vzdálené světy

Cirque du Soleil: Vzdálené světy
Magické putování cirkusovým světem v jeho nejúžasnější podobě. Americký fi ...celý článekČasopis 29 - sekce

HUDBA

Bruce Springsteen - Western Stars

Bruce Springsteen (Foto: Danny Clinch)

Po pěti letech vydává americký zpěvák a kytarista Bruce Springsteen nové studiové album, jehož hudba nás zaved celý článek

další články...

LITERATURA/ UM?NÍ

Filmové tipy 30. týden

Dave

Dave
Zkuste prožít pár hodin v prezidentově křesle jako jeho dvojník a přitom neztratit rozvahu! Americká k celý článek

další články...