zvláštní poděkování
Volný.cz

Hravá a nápaditá Všelijaká koukátka

Všelijaká koukátka  (NDB)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Národní divadlo Brno myslí i na malé diváky. Pro kluky i děvčátka hrají inscenaci Všelijaká koukátka. Aby rodiče a prarodiče neváhali své ratolesti doprovázet, doplňují divadelníci v programu věkovou kategorii - pro všechny od tří do tři sta let. Diváci se mohou těšit na kousek světa v obrazech Aloise Mikulky. Výpravu na starý hrad, do pralesa a za polární kruh zdramatizovala a režírovala
Zoja Mikotová. K ruce jí byli dramaturgové Lucie Němečková a Petr Klár. Hudbu komponoval Zdeněk Kluka, za výpravou stáli Alois Mikulka a Jaroslav Milfajt. Obrázky animoval Jan Mikota. Na výpravu diváky všech věkových kategorií zavedli Michal Bumbálek a David Kaloč.

Zoja Mikotová dokázala namíchat ze všech složek – hudba, scéna, výtvarná inspirace, ale i herecké výkony spolu s reakcemi diváků - nápaditou interaktivní inscenaci. Oba herci předvádějí vynikající výkony s houslemi, dokážou si s přehledem poradit s dětmi v sále. Velmi příjemný je úvodní výstup, kdy se navzájem hledají, a následně improvizují hru na různé nástroje s dřevěnými hůlkami. Toto hraní na zvuk nástrojů je ilustrované zvukovými efekty jednotlivých nástrojů, a je natolik sugestivní, že jsem - přiznám se - ze začátku věřil, že ty hůlky skutečně vyluzují zvuk houslí apod. O to více jsou ochotny uvěřit děti!!!
Ovšem, děti v sále oba herci strhávají nejen svým hraním, zpíváním a vyprávěním příběhu, ale zároveň tím, že je zapojují do hry na „jevišti“: ať už na starém hradě, kdy hledají princezny a prince, nebo v pralese, kdy děti označují všechna zúčastněná zvířata – krokodýly, opice, slony, supy i obyvatele domorodé vesnice. Tady se najednou projekční plocha mění ve skutečný obraz na plátně a tak dobrovolníci z řad dětí, pospíchali s označováním zmíněných zvířat a postaviček. Milé je, že se tak hravou formou předškoláci v publiku buď naučili, nebo si zopakovali číselnou řadu do dvaceti.

Třetí kousek světa má podobu polární noci. Nastane příjemné ochlazení, ale i skvělé sněžení, samozřejmě prostřednictvím animace. Velkou radostí byla pro děti další interaktivní hra – stavění sněhuláka, (to víte, uhelné knoflíky, ruce, oči, mrkev-nos musí někdo nasadit nebo připnout). Děti ani nedutaly, když se objevil lední medvěd. Jak jinak to mohlo dopadnout v divadelní pohádce? Hodný lední medvěd, se kterým se na závěr mohly děti vyfotit, pořídit si selfie (a to byla jediná přiznaná digitální technologie v rukách dětí – pozn. red.).
Věřte nebo ne, byla to skutečně švanda se vším všudy, hravá, zábavná, někdy s trochou strachu, zejména v pralese, když se objevil lev nebo krokodýli, ale i to všechno patří do výtvarného putování po světě. A Michal Bumbálek a David Kaloč jsou ti správní vypravěči, vnímaví partneři, muzikanti, herci, lovci, hudci, polárníci i středověcí rytíři…? Stačí zdánlivě málo – „jen“ si mistrně poradit s dětským divákem a přesvědčit ho, že i bez mobilu nebo televize se lze dobře zabavit. Tak ať Všelijaká koukátka vydrží co nejvíce dalších a dalších repríz.
(Psáno z reprízy 14. dubna 2018, od 10:00 h)

www.ndbrno.cz

23.4.2018 19:04:10 Josef Meszáros | rubrika - Recenze