zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Horečka sobotní noci v MdB

Barbora Musilová a Marco Salvadori (Horečka sobotní noci)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Zastaví se vám srdce při vzpomínce na Johna Travoltu? Máte rádi disco? S nostalgií vzpomínáte na zvonové kalhoty a barevné košile, které byly hitem v sedmdesátých letech? Zní vám v hlavě nesmrtelné hity jako How Deep Is Your Love nebo Stayin´ Alive? Pak neváhejte a navštivte Hudební scénu Městského divadla Brno.
Vraťme se ovšem na samý začátek příběhu, který končí nablýskaným úspěchem hitu jménem Horečka sobotní noci. V roce 1976 začal anglický hudební kritik Nik Cohn v New York Magazine vydávat sérii článků s názvem Tribal Rites of the New Saturday Night.

Nik Cohn dostal za úkol popsat situaci na současné disco scéně, která v té době byla v podstatě subkulturou americké dělnické mládeže. Zavítal do podniku 2001 Odyssey a hned před klubem byl svědkem opilecké bitky, během níž si všiml i mladého muže, který se do sporů nezapojoval a pouze je se zkoumavým klidem sledoval ode dveří. A tak vznikl hlavní hrdina, kterého známe jako Tonyho Manera. Ačkoli Nik Cohn psal původně reportáže, zúročil v nich i své další zkušenosti a zážitky, čímž vznikl fiktivní příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Zkušený producent Robert Stigwood záhy po vydání koupil práva a nechal scenáristu Normana Wexlera napsat filmový scénář. Film měl v režii Johna Badhama premiéru 16. prosince roku 1977 a zaznamenal celosvětový nejen komerční úspěch. Snímek pomohl popularizovat disco hudbu napříč světadíly a zároveň vynesl Johna Travoltu na vrchol popularity.
Robert Stigwood, na jehož producentském kontě jsou mimo jiné i filmové verze rockových oper Jesus Christ Superstar a Tommy, byl neúnavným podporovatelem a manažerem britské hudební skupiny The Bee Gees, jejíž název pochází ze zkratky Bratři Gibbové, která se od vydání prvního singlu v roce 1963 opakovaně vracela na přední příčky hudebních žebříčků. Ihned po premiéře se The Bee Gees s písní How Deep Is Your Love, doprovázející závěrečnou happyendovou scénu, ocitli na prvním místě americké hitparády a od 21. ledna 1978 se na nejvyšším piedestalu usadilo dvojalbum s hudbou z filmu a zůstalo tam až do července, prodalo se ho neuvěřitelných 12 milionů kusů. V USA se Zlatá deska uděluje za prodej v hodnotě jednoho milionu dolarů, takže zmiňované album jich získalo neuvěřitelných 156!

Divadelní verze slavného filmu také vypráví příběh brooklynského mladíka Tonyho Manera, jehož jediným zájmem je trávit víkendy na místní diskotéce, což mu dovoluje zapomenout na všední ubíjející život ve složité rodinné i sociální situaci. Jevištní adaptace filmového hitu měla světovou premiéru 5. května roku 1998 v londýnském Palladium Theater a hrála se zde přes dva roky. Následovalo broadwayské uvedení s více než pěti stovkami repríz a poté se rozpoutala celosvětová „horečka Horečky“. Od roku 2000 byl muzikál hrán v Argentině, Holandsku, Mexiku, Koreji, Španělsku, v roce 2004 proběhl i londýnský revival. Česká premiéra se konala v roce 2014 v pražském Divadle Kalich.

Městské divadlo Brno uvádí na novou upravenou verzí, zdůrazňující složité sociálně politické podhoubí zdánlivě bezstarostného příběhu. Diváci se mohou těšit na neotřelé choreografie Igora Barberiće, originální kostýmy Andrey Kučerové a velkolepou scénu Christopha Weyerse. S tímto týmem uvedl režisér Stanislav Moša Horečku sobotní noci již v létě 2017 ve švýcarském Walenstadtu a nyní ji v českém obsazení a hudebním nastudování Tomáše Küfhabera a Emy Mikeškové v hlavních rolích hrají
Marco Salvadori nebo Kristian Pekar v roli Tonyho, Svetlanu Janotovou, Ivanu Vaňkovou nebo Kristýnu Daňhelovou jako Stephanii, Kateřinu Marii Fialovou nebo Dagmar Křížovou jako Annette a mnohé další. Taneční muzikál uvádí v českém překladu Stanislava Moši, přičemž písňové texty jsou ponechány v anglickém originále. Slavnostní premiéra proběhla na Hudební scéně MdB 20. ledna 2018.
Termíny + vstupenky na www.mdb.cz.

19.2.2018 23:02:26 Redakce | rubrika - Muzikály