zvláštní poděkování
Volný.cz

SpoluHra uvádí drama Gedeonův uzel

Vilma Cibulková a Kateřina Kaira Hrachovcová

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Hra Gedeonův uzel je komorním dramatem dvou žen, které nabízí otázky, jež se nás bezprostředně týkají, nabízí odpovědi, ale musíte se rozhodnout, které jsou správné. Rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga. Učitelka Heather (Kateřina Kaira Hrachovcová) přijme nečekanou návštěvu matky jednoho z žáků své páté třídy, Corryn (Vilma Cibulková). Schůzka s Corryn byla řádně domluvena, Heather přesto překvapí, že k ní dojde. Corrynin syn, který byl dočasně vyloučen ze školy, totiž provedl něco, co je pro všechny záhadou a jeho matka se chce dopátrat příčiny toho, co se vlastně stalo. Před našima očima se odehrává očistný rozhovor dvou žen o problémech soudobé výchovy - jak té rodičovské, tak té školní. Jedná se o emotivní hru o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží.

„Tohle je malá krabička, plná ještě menších krabiček. Do jedné z nich jste se snažila nacpat mého syna. A když se tam nemohl vejít, tak... To všechno kvůli tomu, že se nemohl vejít do krabičky vytvořené ve vaší dimenzi!?“ (Corryn).
Po premiéře v newyorském Access Theater v říjnu 2011, se hra masivně uvádí po celých Spojených státech a získala si velký kritický i divácký ohlas.
Hra nabízí dvě vyjímečné silné ženské postavy a dva velmi těžké herecké úkoly. Spolu s režisérem inscenace, Petrem Strnadem, vybrali dvě, na první pohled nesourodé, české herečky Vilmu Cibulkovou, držitelku dvou Cen Thálie a Českého lva, a Kateřinu Kairu Hrachovcovou, kterou divákovi po dlouhé době představují ve velké dramatické roli.
Hru uvádí nově vzniklý divadelní spolek SpoluHra, který v dubnu 2017 započal své fungování premiérou hry V hodině rysa se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli, pod režijní taktovkou Radima Špačka. Hra se těšila velmi dobrému kritickému ohlasu, který ocenil především nadstandarně dobré výkony všech zúčastněných herců a označil divadelní spolek za nový soubor, jenž se na pražskou divadelní mapu může zapsat jako nová forma vysoce hereckého divadla. Repertoár je zaměřený na uvádění inscenací nabízející výjimečné příležitosti vyjímečným hereckým osobnostem českého filmu a divadla. Umělecká koncepce a dramaturgie se zaměřuje převážně na náročné dramatické texty, které jsou přijímány diváky ve světě napříč generacemi a s mimořádně pozitivním diváckým a odborným ohlasem. Multižánrovost, mezigeneračně promlouvající činohru, jež není v žádném případě podbízivá, ale zároveň i pro konzumního diváka je přijatelně alternativní. Spolek byl založený byl na konci roku 2016 dvěma přáteli, herci - Petrou Horváthovou a Danielem Krejčíkem, kteří se potkali při inscenování hry Cock a filmovým producentem Jiřím Štorkem. Domácí scénu SpoluHra našla v La fabrice, pro kterou chystá i na příští rok další dvě premiéry.

Reprízy: 14. 11., 23. 11. a 6. 12 v pražské La fabrice, 13. 11. poprvé hra vyjede na zájezd do Brna, kde ji zahrají v Divadle Bolka Polívky.

23.10.2017 10:10:30 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Plameny Paříže

Články v rubrice - Zveme ...

Pane, vy jste vdova! premiéra v Jihočeském divadle

Pane, vy jste vdova!

Notoricky známá filmová komedie Miloše Macourka a Václava Vorlíčka Pane, vy jste vdova! přichází na prkna Jiho ...celý článek


Ve VČD se naposledy vydají do Dolního Bavorska

Petr Borovec a Josef Láska

Na čtvrtek 22. února 2018 je ve Východočeském divadle naplánována derniéra hry německého dramatika Martina Spe ...celý článek


Drahá legrace v MdZ

Drahá legrace (MDZ)

Zlínské divadlo uvádí v české premiéře Drahou legraci, komedii za všechny prachy. Komedie Francise Vebera Drah ...celý článekČasopis 08 - sekce

HUDBA

Alena a Jan Pixovi: Jak vydržet s manželem/manželkou

Martina Pártlová (Kapeska)

Manželé Alena a Jan Pixovi, úspěšní autoři a producenti, se v poslední době věnují především rodinným muzikálů celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

13. komnata Kateřiny Englichové

Kateřina Englichová

13. komnata Kateřiny Englichové
Hudebnici mezinárodního renomé a maminku dvou dětí postihla na vrcholu kari celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Víra tipy 9. týden

Rozluštěné poklady II.: Archa úmluvy

Rozluštěné poklady II.: Archa úmluvy
Příběh magické schránky ze Starého zákona fascinoval i Indiana Jonese. celý článek

další články...