zvláštní poděkování
Volný.cz

SpoluHra uvádí drama Gedeonův uzel

Vilma Cibulková a Kateřina Kaira Hrachovcová

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Hra Gedeonův uzel je komorním dramatem dvou žen, které nabízí otázky, jež se nás bezprostředně týkají, nabízí odpovědi, ale musíte se rozhodnout, které jsou správné. Rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga. Učitelka Heather (Kateřina Kaira Hrachovcová) přijme nečekanou návštěvu matky jednoho z žáků své páté třídy, Corryn (Vilma Cibulková). Schůzka s Corryn byla řádně domluvena, Heather přesto překvapí, že k ní dojde. Corrynin syn, který byl dočasně vyloučen ze školy, totiž provedl něco, co je pro všechny záhadou a jeho matka se chce dopátrat příčiny toho, co se vlastně stalo. Před našima očima se odehrává očistný rozhovor dvou žen o problémech soudobé výchovy - jak té rodičovské, tak té školní. Jedná se o emotivní hru o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží.

„Tohle je malá krabička, plná ještě menších krabiček. Do jedné z nich jste se snažila nacpat mého syna. A když se tam nemohl vejít, tak... To všechno kvůli tomu, že se nemohl vejít do krabičky vytvořené ve vaší dimenzi!?“ (Corryn).
Po premiéře v newyorském Access Theater v říjnu 2011, se hra masivně uvádí po celých Spojených státech a získala si velký kritický i divácký ohlas.
Hra nabízí dvě vyjímečné silné ženské postavy a dva velmi těžké herecké úkoly. Spolu s režisérem inscenace, Petrem Strnadem, vybrali dvě, na první pohled nesourodé, české herečky Vilmu Cibulkovou, držitelku dvou Cen Thálie a Českého lva, a Kateřinu Kairu Hrachovcovou, kterou divákovi po dlouhé době představují ve velké dramatické roli.
Hru uvádí nově vzniklý divadelní spolek SpoluHra, který v dubnu 2017 započal své fungování premiérou hry V hodině rysa se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli, pod režijní taktovkou Radima Špačka. Hra se těšila velmi dobrému kritickému ohlasu, který ocenil především nadstandarně dobré výkony všech zúčastněných herců a označil divadelní spolek za nový soubor, jenž se na pražskou divadelní mapu může zapsat jako nová forma vysoce hereckého divadla. Repertoár je zaměřený na uvádění inscenací nabízející výjimečné příležitosti vyjímečným hereckým osobnostem českého filmu a divadla. Umělecká koncepce a dramaturgie se zaměřuje převážně na náročné dramatické texty, které jsou přijímány diváky ve světě napříč generacemi a s mimořádně pozitivním diváckým a odborným ohlasem. Multižánrovost, mezigeneračně promlouvající činohru, jež není v žádném případě podbízivá, ale zároveň i pro konzumního diváka je přijatelně alternativní. Spolek byl založený byl na konci roku 2016 dvěma přáteli, herci - Petrou Horváthovou a Danielem Krejčíkem, kteří se potkali při inscenování hry Cock a filmovým producentem Jiřím Štorkem. Domácí scénu SpoluHra našla v La fabrice, pro kterou chystá i na příští rok další dvě premiéry.

Reprízy: 14. 11., 23. 11. a 6. 12 v pražské La fabrice, 13. 11. poprvé hra vyjede na zájezd do Brna, kde ji zahrají v Divadle Bolka Polívky.

23.10.2017 10:10:30 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Články v rubrice - Zveme ...

Dobří chlapci v Divadle Na zábradlí

Dobří chlapci (Foto: KIVA)

Úspěšná sezóna v legendárním Divadle Na zábradlí, korunovaná Cenou divadelní kritiky 2017 pro inscenaci Macbet ...celý článek


Marie Stuartovna v Mahenově divadle

Eva Novotná (Alžběta)

Letošní divadelní sezona v činohře Národního divadla Brno vyvrcholila 15. června 2018 v Mahenově divadle premi ...celý článek


Král jelenem na Kunětické hoře

Jan Musil a Ladislav Špiner (Král jelenem)

Herci Východočeského divadla Pardubice se na konci května opět po roce navrátili na vyhlídku hradu Kunětická h ...celý článekČasopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Národní divadlo pořádá Festival OPERA NOVA

Changing Parts (Festival OPERA NOVA)

Přehlídka současného hudebního divadla přivítá divadla a nezávislé scény z České i Slovenské republiky. Národn celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Moje první benefice - Ladislav Pešek

Ladislav Pešek

Moje první benefice
Na motivy vzpomínek herce Jindřicha Mošny. Velké sólo Ladislava Peška v mužských i žens celý článek

další články...