zvláštní poděkování
Volný.cz

SpoluHra uvádí drama Gedeonův uzel

Vilma Cibulková a Kateřina Kaira Hrachovcová

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Hra Gedeonův uzel je komorním dramatem dvou žen, které nabízí otázky, jež se nás bezprostředně týkají, nabízí odpovědi, ale musíte se rozhodnout, které jsou správné. Rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga. Učitelka Heather (Kateřina Kaira Hrachovcová) přijme nečekanou návštěvu matky jednoho z žáků své páté třídy, Corryn (Vilma Cibulková). Schůzka s Corryn byla řádně domluvena, Heather přesto překvapí, že k ní dojde. Corrynin syn, který byl dočasně vyloučen ze školy, totiž provedl něco, co je pro všechny záhadou a jeho matka se chce dopátrat příčiny toho, co se vlastně stalo. Před našima očima se odehrává očistný rozhovor dvou žen o problémech soudobé výchovy - jak té rodičovské, tak té školní. Jedná se o emotivní hru o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží.

„Tohle je malá krabička, plná ještě menších krabiček. Do jedné z nich jste se snažila nacpat mého syna. A když se tam nemohl vejít, tak... To všechno kvůli tomu, že se nemohl vejít do krabičky vytvořené ve vaší dimenzi!?“ (Corryn).
Po premiéře v newyorském Access Theater v říjnu 2011, se hra masivně uvádí po celých Spojených státech a získala si velký kritický i divácký ohlas.
Hra nabízí dvě vyjímečné silné ženské postavy a dva velmi těžké herecké úkoly. Spolu s režisérem inscenace, Petrem Strnadem, vybrali dvě, na první pohled nesourodé, české herečky Vilmu Cibulkovou, držitelku dvou Cen Thálie a Českého lva, a Kateřinu Kairu Hrachovcovou, kterou divákovi po dlouhé době představují ve velké dramatické roli.
Hru uvádí nově vzniklý divadelní spolek SpoluHra, který v dubnu 2017 započal své fungování premiérou hry V hodině rysa se Zuzanou Bydžovskou v hlavní roli, pod režijní taktovkou Radima Špačka. Hra se těšila velmi dobrému kritickému ohlasu, který ocenil především nadstandarně dobré výkony všech zúčastněných herců a označil divadelní spolek za nový soubor, jenž se na pražskou divadelní mapu může zapsat jako nová forma vysoce hereckého divadla. Repertoár je zaměřený na uvádění inscenací nabízející výjimečné příležitosti vyjímečným hereckým osobnostem českého filmu a divadla. Umělecká koncepce a dramaturgie se zaměřuje převážně na náročné dramatické texty, které jsou přijímány diváky ve světě napříč generacemi a s mimořádně pozitivním diváckým a odborným ohlasem. Multižánrovost, mezigeneračně promlouvající činohru, jež není v žádném případě podbízivá, ale zároveň i pro konzumního diváka je přijatelně alternativní. Spolek byl založený byl na konci roku 2016 dvěma přáteli, herci - Petrou Horváthovou a Danielem Krejčíkem, kteří se potkali při inscenování hry Cock a filmovým producentem Jiřím Štorkem. Domácí scénu SpoluHra našla v La fabrice, pro kterou chystá i na příští rok další dvě premiéry.

Reprízy: 14. 11., 23. 11. a 6. 12 v pražské La fabrice, 13. 11. poprvé hra vyjede na zájezd do Brna, kde ji zahrají v Divadle Bolka Polívky.

23.10.2017 10:10:30 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MDP

Články v rubrice - Zveme ...

Všechny báječné věci v bytovém divadle

Daniel Krejčík (Všechny báječné věci)

Sychravé podzimní počasí a blížící se zima dost možná někomu ubírají na optimismu a chuti do života. Vydatnou ...celý článek


McKellen si vyřídí účty s pošetilým králem Learem

Ian McKellen a Anita-Joy Uwajeh (Foto: Johan Persson)

Král Lear se vrací do NT Live. Po Dereku Jacobim a Simonu Russellu Bealovi se ve čtvrtek 27. září 2018 před ka ...celý článek


Pardubičtí kumštýři půjdou před diváky Bez kostýmu

Režisér Petr Novotný

V úterý 25. září 2018 v 19.00 hodin odstartuje na komorní scéně Východočeského divadla další řada neformálních ...celý článekČasopis 39 - sekce

HUDBA

První dáma country music

S. Spaceková (První dáma country music)

První dáma country music
Životní příběh Loretty Lynnové, slavné country zpěvačky. Americký film oceněný Osc celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Dokument Dalí & film

Dalí & film

Dalí & film
Katalánský surrealista kromě Galy miloval kino. Unikátní francouzský dokument. Většina jeho fil celý článek

další články...