zvláštní poděkování
Volný.cz

Z první řady a jiné o divadle - 39. týden

Petr Michálek, ředitel a režisér MD Zlín

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Z první řady... Jednotka intenzivní lásky
Nebýt chvíli naživu není zas taková trága. Neduchařská komedie A. Procházky o věcech mezi nebem a zemí. Inscenace Divadla J. K. Tyla v Plzni. Hrají: A. Procházka, Š. Křesťanová, M. Adamczyk, M. Švábová, M. Štěrba, K. Šmejkalová, Z. Rohlíček, K. Krejsová, Z. Kostková, P. Šmíd, P. Konáš a další. Divadelní režie A. Procházka. Kamera J. Lebeda. Televizní režie J. Brichcín (Premiéra)
Jsme na jednotce intenzivní péče. Leží tu dva těžcí pacienti po autohavárii. Za jedním z nich, režisérem Jiřím, přichází jeho žena Renata. Přitom vychází najevo, že v době havárie byla s Jiřím v autě neznámá žena. Od lékaře se Renata dozví, že nemocný teď potřebuje co nejvíce lásky, protože ta uzdravuje. To je vstupní situace komedie Antonína Procházky, která už dost napovídá, co se bude dít. Ale nepůjde jen o propletence vztahů, ale taky o to, že ti dva zranění se ocitnou mimo prostor a čas a to jim dovolí s humorem a nadhledem komentovat nejen své vlastní životy, ale i to, co se kolem nich děje. A zjevovat se a mluvit s lidmi. Jde ale o to, kdy a s kým.
Vysílání: 25.9., 20.20 hod., ČT art

Lidé z manéže (4/10)
Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor Turba. Tento díl je věnován především dění v cirkusových menažériích a nevyzpytatelnému vztahu člověka a zvířete (2004). Připravili V. Novák a B. Rychlík
Čtvrtý díl seriálu Lidé z manéže nás zavede na přelom 19. a 20. století. Osou vyprávění je slavná historie cirkusového rodu Kludských. Začíná po tragické smrti Antonína Kludského v Uhrách roku 1891, líčí složitou situaci cirkusu Kludský na přelomu 19. a 20. století, infekční choroby zvířat, travičské aféry i peripetie cirkusáků během první světové války.
Velká pozornost bude opět věnována umění drezúry a jednomu z nejslavnějších českých drezérů Vojtěchu Trubkovi. Další slavní drezéři jako bratři Berouskové, Ivan Ringel, bratři Navrátilové či Jaro Frank zavzpomínají na útěky zvířat ze zajetí i na nebezpečné útoky šelem na člověka, které na vlastní kůži zakusili. Se zvířaty souvisí ale i krásné umění krasojezdecké a disciplína koňské drezúry, o níž budou vyprávět Zdeněk Šupka, Robert Štipka a Pavel Doubek.
Vzpomínky na zlatý věk českého cirkusu opět doprovodí mim Ctibor Turba s herci Divadla Husa na provázku zrekonstruovanými výstupy slavného klauna Grogha.
Vysílání: 26.9., 13.40 hod., ČT2; Opakování: 30.9., ČT2., 02.10., ČT2

Za Shakespearem s Martinem Hilským O Falstaffovi
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský nás seznámí s díly největšího dramatika všech dob (2003). Připravili M. Hilský a A. Kisil
William Shakespeare je největším dramatikem novověku. Jeho hry se hrají snad na všech jevištích světa. Jeho příběhy stále lidi zajímají. Dokázal postihnout víc než jiní i ty nejtajnější zákruty lidské duše. Také české divadlo se k němu ve druhé polovině 19. století přihlásilo. Jeho hry překládali vynikající překladatelé - v 19. století to byl básník J. V. Sládek a o sto let později E. A. Saudek.
Průvodcem cyklu po světě Shakespearových postav je náš současný nejdůvěrnější znalec Shakespearova díla Martin Hilský, jenž stojí za působivým překladem kompletního dramatikova odkazu. Tentokrát mu bude sekundovat herec olomoucké činohry Josef Bartoň a společně představí pozoruhodnou komickou postavu – prostorově výrazného, nemotorného, dobromyslného a zbabělého zloděje Falstaffa, který zastiňuje v dramatu Jindřich IV. samotného krále a dokonce měl takový úspěch, že jedinkrát v Shakespearově díle přešel do další hry – Veselých paniček Windsorských. V čem spočívá okouzlení tímto charakterem, který baví i po staletích?
Vysílání: 27.9., 00.55 hod., ČT art; Opakování: 28.9., ČT art., 02.10., ČT art

Světský (4/6) Rodina se nezapře
Štáb České televize sledoval osudy malého rodinného cirkusu, dvou tradičních kolotočářských rodin, popového zpěváka ze světské rodiny a také českou legendu – Cirkus Humberto. Režie M. Dušák a B. Kopecká (Premiéra)
Alan Kellner prodělal druhý infarkt, ale "kšeft je svatej" a cirkus musí hrát, zvlášť když rodinná tradice sahá až do 19. století. Jarek Šimek po letech navštíví svou světskou rodinu. Vedle toho v dalším dílu seriálu Světský uvidíme, jak se jedná se lvy a co to obnáší trénovat na vystoupení.
Vysílání: 27.9., 21.55 hod., ČT2; Opakování: 29.9., ČT2., 03.10., ČT2

Konfrontace Petra Fischera Paralelní historie
Dokáže politická satira lidem politickou sféru přiblížit a lépe chápat, anebo diváky od politiky naopak vzdaluje? Hosty jsou Petr Šourek s unikátním projektem CorruptTour a Petr Michálek, šéf Divadla Zlín a spoluautor satirických her (Premiéra)
Na přelomu nového tisíciletí politická satira téměř zmizela z veřejného prostoru, smát se politikům jsme sice nepřestali, ale oficiálním institucím buď chyběla odvaha, nebo dobří autoři. Polovina nultých a začátek desátých let 21. století ale přinesl prudkou změnu. Politická satira se stále více objevovala nejen v rámci stand-up komedií, ale i na divadle. Začala mít ale novou formu, ať už to byly inscenace odposlechů (Ivánku, kamaráde, nebo Blonďata bestie), nebo hry se živými postavami (Miloš Zeman, Jiří Ovčáček). Co dnes čekáme od politické satiry? Jde jen o reprezentaci skutečnosti, která nám umožňuje očistný smích, anebo se v divadelních travestiích skutečné politiky odhaluje i něco jiného? A jaké všechny umělecké formy lze využít k tomu, abychom si politiku nejenom vtipně přehráli, ale také jí lépe rozuměli a rozvíjeli? Hosty jsou producent Petr Šourek, který stojí za světoznámým projektem CorruptTour, a Petr Michálek, ředitel Zlínského divadla a spoluautor her Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček – ta měla premiéru v nedávné době, na konci srpna 2017.
Vysílání: 28.9., 23.15 hod., ČT art; Opakování: 03.10., ČT art

Jurij Ljubimov
Portrét legendárního ruského herce a režiséra, zakladatele proslulého Divadla Na Tagance uvádíme jako vzpomínku na jednoho z nejvýznamnějších evropských divadelníků, který by se v těchto dnech dožil 100 let (2001). Kamera J. Ivanov. Režie G. Kajumov
Od narození dlouhodobého ředitele divadla Na Tagance J. Ljubimova (30. 9. 1917 – 5. 10. 2014) v těchto dnech uplyne celé století. Na prahu nového milénia Česká televize zaznamenala jeho rozhovor s ruským režisérem G. Kajumovem, v němž shrnuje vše podstatné o svém uměleckém životě a názoru na umění. Jeho umělecká činnost byla především spjata s divadlem Na Tagance, které založil 23. 4. 1964 a které se na dvacet let stalo enklávou moskevského nonkonformního umění i svobody. V roce 1984 Ljubimova donutili k emigraci, ale po pěti letech se vrátil a navázal na svou práci ve svém divadle i jinde, vlastně po celém světě. Vypráví o osobnosti písničkáře a herce V. Vysockého, kterému svěřil roli Hamleta v přelomovém představení, o setkání s A. Solženicynem a dramatizaci jeho prózy, o celoživotním zaujetí Puškinem. Zamýšlí se nejen nad tím, jak dělat v současnosti divadlo, ale i nad tím, co se nazývá "ruská národní povaha" a jeho hodnocení se nevyhne ani soudobému politickému směřování ruské federace. Rozhovor je doprovázen provokativními písněmi V. Vysockého, dokumentárními záběry i ukázkami z představení J. Ljubimova.
Vysílání: 28.9., 23.50 hod., ČT art; Opakování: 29.9., ČT art

11.9.2017 00:09:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WebArchiv - archiv českého webu

Články v rubrice - Z éteru

Husa na provázku - Labyrinty a Cesty

Husa na provázku

Husa na provázku (4/10)
Labyrinty a Cesty. Legendární divadlo v letech 1983–1984. Scénář a režie A. K ...celý článek


Světský a Umění čínských akrobatů

Světský (Cirkus Humberto)

Světský (5/6) - Hlavně vydržet
Štáb České televize sledoval osudy malého rodinného cirkusu, dvou tradičních ...celý článek


Divadelní tipy 40. týden

Luděk Nekuda

Zpátky se Sobotou - Holzmann a spol.
Luděk Sobota uvádí další díl cyklu mapujícího uměleckou dráhu legendár ...celý článek


13. komnata Helgy Čočkové

Helga Čočková

13. komnata Helgy Čočkové
Herečku známou např. ze seriálu Nemocnice na kraji města v mládí pronásledovala k ...celý článek


S Hilským o Shylockovi

Martin Hilský

Za Shakespearem s Martinem Hilským - O Shylockovi
Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolo ...celý článek


3 x Jára Cimrman

Psaní do nebe (Foto: Martin Svozílek)

Úsměvy Járy Cimrmana
Hosty Jaromíra Hanzlíka budou zakladatelé Divadla Járy Cimrmana, od jehož prvního před ...celý článek


Lidé z manéže

Lidé z manéže (5/10)
Autentickým světem českých cirkusů a varieté provází legenda české pantomimy, Ctibor T ...celý článek


Divadlo žije nejen poslední inscenace Petra Zusky

Sólo pro nás dva  (Národní divadlo)

Divadlo žije!
Premiéra poslední inscenace Petra Zusky jako šéfa Baletu Národního divadla, nové uvedení stál ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 40. týden

Ed Sheeran

Prouza – Ve starém městě
Dobří holubi se vracejí! Kultovní klubová kapela znovu osloví všechny fanouš celý článek

další články...

LITERATURA/ UMĚNÍ

Výtvarné tipy 40. týden

David Vávra (Izrael – Bauhaus)

Evropské zámky a paláce: Bádensko-Württembergsko v Německu
Navštívíme palác Ludwigsburg, hrad Hohenzoller a celý článek

další články...