zvláštní poděkování
Volný.cz

Divadlo v kinech pokračuje novými hvězdnými přenosy

Billie Piper (Her) - Yerma (Foto: Johan Persson)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Drama Yerma s Billie Piper, muzikál Follies s Imeldou Staunton, komedie Mladý Marx s Rorym Kinnearem, politická tragédie Julius Caesar s Benem Whishawem a návrat oblíbeného Hamleta s Benedictem Cumberbatchem. Tak zní současná nabídka nové, už deváté sezóny NT Live, cyklu přenosů britského divadla do kin po celém světě, včetně těch českých, organizovaného britským Národním divadlem. Minulou sérii představení, kterou v červenci zakončil dvojdílný epos Andělé v Americe, navštívilo přes 7 200 diváků.

Distribuční společnost Aerofilms od září 2016 do července 2017 představila českým fanouškům deset nových inscenací. Brechtův krimi muzikál Třígrošová opera, Rattiganovo milostné drama Temně modré moře, Pinterovu krutou komedii Země nikoho, Shafferovo hudební drama Amadeus, Shakespearovu romantickou komedii Večer tříkrálový, Stoppardovu existenciální komedii Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, drama vášně podle Viscontiho Posedlost a dva díly Kushnerovy gay fantazie na národní témata Andělé v Americe uvedla v rámci NT Live. Drama Komik pro kina připravila Kenneth Branagh Theatre Company, která svou činnost prozatím ukončila.
Nejvíc diváky lákalo setkání Iana McKellena a Patricka Stewarta v Zemi nikoho, ve třech kinech se na něj přišla podívat bezmála tisícovka lidí. Bývalý Harry Potter Daniel Radcliffe přitáhl na komedii českého rodáka Toma Stopparda Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi do tří kin 664 diváků. Do kin se na podzim vrátila ze záznamu také tři nejpopulárnější představení, Coriolanus, Frankenstein a Hamlet, která diváci milují (nejen) díky přítomnosti herců Toma Hiddlestona, resp. Benedicta Cumberbatche.

Cumberbatch se jako Shakespearův princ dánský ukáže znovu ze záznamu i na jaře 2018. Konkrétní data už jsou známa pro první čtyři přenosy NT Live. Hit Yerma, který se letos v létě vrátil do vyprodaného sálu divadla Young Vic, pražské kino Aero promítne ze záznamu ve čtvrtek 21. září 2017, od 20.30h. Drama ženy, která zoufale nemůže otěhotnět, zrežíroval a přepsal Simon Stone podle hry Federica Garcíy Lorky. Hlavní roli si zahrála hvězda seriálu Pán času Billie Piper, která za svůj uhrančivý výkon získala ceny Olivier i Evening Standard.
Muzikál Follies od americké legendy Stephena Sondheima, autora známých děl Sweeney Todd nebo Čarovný les, se ukáže na prknech National Theatre poprvé. V kině Aero bude produkce v režii Dominica Cookea k vidění v přímém přenosu ve čtvrtek 16. listopadu 2017 od 19.45h. Jako tzv. Follies girls, které se po třiceti letech sejdou na pár drinků, aby si zazpívaly pár songů a řekly pár lží, se představí Tracie Bennett (muzikály Mrs Henderson Presents, End of the Rainbow), Janie Dee (muzikál Carousel v NT) a Imelda Staunton (Harry Potter, Vera Drake, muzikály Sweeney Todd, Gypsy).

Bývalý ředitel Národního divadla Nicholas Hytner, za jehož působení NT Live začalo, letos na podzim otevře své nové divadlo Bridge Theatre. A hned jeho první dvě inscenace, obě ve vlastní režii, pustí také do kin. Komedie Mladý Marx ukáže známého revolucionáře z jiné stránky, jako nadrženého exulanta, kterému jde líp pití než psaní. Na novinku od týmu, který stvořil komediální hit One Man, Two Guvnors (Sluha dvou pánů), se můžeme těšit 7. prosince 2017, s Rorym Kinnearem (Třígrošová opera) v titulní roli a Oliverem Chrisem (Večer tříkrálový) jako Engelsem.
Ve čtvrtek 22. března 2017 pak zažijeme Bena Whishawa (Skyfall, Atlas mraků, Humr) jako Bruta plánujícího vraždu Julia Caesara v Shakespearově slavné politické tragédii. Po boku mu bude stát Michelle Fairley (Hra o trůny), proti němu David Morrissey (Kati). Oba přímé přenosy uvidíte v kině Aero od 19.45h.

Konečný seznam participujících kin naleznete na www.vicnezfilm.cz.
Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.
Předprodej a rezervace vstupenek probíhá na pokladnách jednotlivých kin a online. Cena vstupenky je od 250 Kč. Držitelům členských karet posluchačských klubů ČRo - Vltava, Dvojka a Sever je poskytována sleva.

14.8.2017 11:08:23 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Městská knihovna Praha

Články v rubrice - Zprávy

Barbaři v Libni? Už 70 let tady hrajeme divadlo!

Jan Skopeček

Libeň pamatuje dobu „námořníků“ (dělníků z libeňských loděnic), v Libni se Čechoslováci vymezili p ...celý článek


Žítkovské bohyně mají derniéru, na jaře je diváci uvidí v kinech

Žítkovské bohyně  (MDZ)

Derniéra čeká 21. listopadu 2017 diváky i kritiky oceňovanou inscenaci Žítkovské bohyně. Herci ji nastudovali ...celý článek


Soutěž o nejlepší původní divadelní hru

Emília Vášáryová ve hře Romeo a Julie (LSS)

Divadelní a literární agentura Aura-Pont vyhlašuje již tradiční soutěž o nejlepší původní divadelní hru. Otevř ...celý článek


Zemřel herec Jaroslav Šmíd

Jaroslav Šmíd

(*25. září 1970 – †15. listopadu 2017)
Deštivý listopad přinesl smutnou zprávu – do herec ...celý článekČasopis 47 - sekce

LITERATURA/ UMĚNÍ

Život Muhammada 3

Život Muhammada

Život Muhammada (3/3)
Příběh jedné z nejvlivnějších osobností historie. Dokumentární triptych PBS, americké celý článek

další články...