zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy ČT na 34. týden

David Gilmour - Live in Gdańsk

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Krásný ztráty (Vysílání: 24.8., 21.25 hod., ČT2)
V roce 2002 se v jednom z pořadů cyklu Krásný ztráty sešli v televizním baru Michala Prokopa dvě legendy české kultury - Jiří Suchý a Waldemar Matuška. Divadlo Semafor, které všestranný divadelník, ale také dramatik, textař a básník Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem a Ferdinandem Havlíkem založili v roce 1959, slaví v letošním roce 50. výročí. Při podzimních oslavách se jistě sejde mnoho stálic české populární hudby, protože mnoho z nich svou hvězdnou dráhu startovalo právě na prknech mladého a odvážného Semaforu. Nebude už ale mezi nimi Waldemar Matuška, v době natáčení čerstvý sedmdesátník. Tehdy, při natáčení Krásných ztrát, byli ale oba pánové plni energie a životního elánu.

Blues ze Staré Pekárny (Vysílání: 27.8., 23.35 hod., ČT1)
Zlínská skupina Blues Station existuje už několik let. V pořadu Blues ze Staré pekárny se objeví jen její část, a to v podobě tria. Skupina vydala v roce 2000 desku, které se dostalo velké chvály, a tehdejší hudební recenzenti naznačili, že máme tu čest s velmi profesionální skupinou, i když se vlastně jedná o amatérsky hrající muzikanty. Skupina hraje skvěle převzaté skladby, ale řečeno odborníky z oboru, "kdo alespoň trochu muzice rozumí, ví, že téměř vše již bylo v blues vymyšleno tam, kde má tato hudba domov." Je radost poslechnout si jejich výkon, zvláště v našich vodách, kde bluesové kapely lze počítat skoro jen na prstech jedné ruky.

David Gilmour - Live in Gdańsk (Vysílání: 29.8., 13.25 hod., ČT2)
Davidu Gilmourovi přišlo pozvání, aby v roce 2006 zahrál u příležitosti šestadvacátého výročí založení polské Solidarity v gdaňských docích (o rok dříve zde triumfoval Jean Michel Jarre).
Turné, které původně skončilo v květnu v Londýně, tak dostalo srpnový přídavek. Speciální příležitost vybízela ke speciálnímu zpracování, a protože zmíněné album bylo nahráno s orchestrem, spojila se Gilmourova doprovodná kapela s Baltickým symfonickým orchestrem a zhruba padesáti tisícům diváků se ve fascinujícím industriálním prostředí gdańských loděnic dostalo nevšedního hudebního zážitku. Gilmour chtěl původně vydat živé album sestříhané z vícero koncertů, ale čím více se nahrávkami probíral, tím častěji padalo rozhodnutí zařadit verzi z Gdańsku. Nakonec to došlo tak daleko, že album je záznamem jen tohoto jednoho koncertu, výjimečného přítomností filharmoniček a filharmoniků.

Herbie Hancock: Possibilities (1/2) (Vysílání: 30.8., 00.00 hod., ČT2)
Klavírista Herbie Hancock natočil v roce 2005 album Possibilities, výborně přijaté posluchači i kritikou. Principem znamenité nahrávky jsou přesahy jazzu k význačným osobnostem světové pop music.
Tehdy si pozval do studia celou řadu slavných interpretů a společně s nimi nahrávku natočil. U mikrofonu se tak vystřídaly hvězdy jako Sting, Trey Anastacio, Paul Simon, Stevie Wonder, John Mayer, Annie Lennox, Christina Aquilera a mnoho dalších. Dokumentární snímek Possibilities zachycuje po dobu osmnácti měsíců vznik tohoto alba a nabízí záběry ze studia, archivní materiály a samozřejmě krátké spontánní rozhovory se všemi, kteří se na nahrávce podíleli.
V roce 2008 při padesátém výročí Grammy Awards získal H. Hancock Grammy za album roku (River - Joni Letters).
Klavírista H. Hancock přišel jako jednadvacetiletý z Chicaga do New Yorku se skupinou hardbopového trumpetisty Donalda Byrda, s předchozím univerzitním vzděláním a úctou ke klasické hudbě. Dnes lze říci, že dalekosáhle ovlivnil několik generací mladých muzikantů. Už v létě 1963 odešel do modernistického kvinteta Milese Davise. Po pěti letech davisovského angažmá se postavil na vlastní nohy, založil vlastní sextet, skupinu Headhunters, V.S.O.P. a další formace. Je energickým klavíristou lyrického stylu, původně inspirovaného projevem Billa Evanse a Wyntona Kellyho a proslulý barevně krásnými, rytmicky svébytně frázovanými akordickými obraty. Tento perfektní doprovázeč, vyhledávaný pro vytříbenost, lehkost a inspirativnost, dokázal propojit vrozené hledačství se smyslem pro organický pořádek ve tvorbě improvizace.

24.8.2009 23:08:33 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Janáček Brno 2024

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 45. týden

Queen: Rock The World

Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek


Jana Koubková výročí

Intimní portrét Jany K.

Intimní portrét Jany K.
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková oslaví za dva dny osmdesáté narozeniny. D ...celý článek


Hudební tipy 44. týden

Jiří Bulis

Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R ...celý článek


Zuzana Stirská a Gospel Time

Zuzana Stirská a Gospel Time

Zuzana Stirská a Gospel Time
Koncert české zpěvačky a herečky, která nedávno oslavila 70. narozeniny (2003) ...celý článek


Lake Malawi na Metronome Prague

Lake Malawi živě na Metronome Prague

Lake Malawi živě na Metronome Prague
Energická kapela Lake Malawi pod vedením charismatického zpěváka Alber ...celý článek



Časopis 44 - sekce

OPERA/ TANEC

Dagmar Pecková recitál k Roku české hudby

Dagmar Pecková (Foto: Pavel Petruška, zdroj: NetwIN pr

Herečka a přední česká, světově uznávaná, operní pěvkyně Dagmar Pecková se neumí nudit. Sotva ji skončil mezin celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Dušičkové víra tipy

Smrt je jen začátek

V novém světle: Církevní školy
Jak církev pomáhá. S Hanou Scharffovou za příběhy lidí, kteří pomáhají, i tě celý článek

další články...